fot. flickr.com

Polaków dotyka coraz więcej wad wzroku

Rocznie w Polsce wykonuje się 400 tysięcy operacji zaćmy. Niestety coraz częściej u młodszych pacjentów. To skutek zmian cywilizacyjnych. Zagrożenia dla naszego wzroku to temat przewodni majowego miesięcznika „Szlachetne zdrowie”.

Rozkwitający na wiosnę świat zachwyca swoimi zapachami, ale przede wszystkim barwami. Niestety coraz więcej za nas ma problemy z podziwianiem tego piękna. Ponad 1,8 mln Polaków ma dysfunkcje wzroku. Dużym problemem staje się zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej – wskazał okulista prof. Robert Rejdak.

– Po 40 roku życia każdy człowiek powinien udać się do okulisty w celu wykrycia wczesnych postaci wielu schorzeń – powiedział prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich prof. Robert Rejdak.

Taka wizyta oszczędzi na przyszłość wielu poważnych problemów. Może zminimalizować przykre skutki na przykład zaćmy czy jaskry, która to potrafi znacznie utrudnić życie. O czym dobrze wie pan Jan z Wrocławia, który od lat zmaga się z jaskrą.

– Na dzień dzisiejszy lewe oko ma prawie ślepe, pole widzenia to 3 proc., a 97 proc. jest ciemne – podkreślił.

Dziś medycyna jest w stanie poradzić sobie z wieloma schorzeniami oczu.

– My w tej chwili jesteśmy w stanie zaćmę zoperować z użyciem najnowszych soczewek wieloogniskowych torycznych, ale jest też zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem czy cukrzycowy obrzęk plamki żółtej, które prowadzą do nieodwracalnej ślepoty, jeśli nie będą leczone we wczesnych stadiach – wskazał prof. Robert Rejdak.

Od początku kwietnia nie ma już limitów na operację zaćmy co może skrócić kolejki. Aby uniknąć poważnych problemów ze wzrokiem, zazwyczaj wystarczy odrobina zdrowego rozsądku – mówił o tym na spotkaniu z czytelnikami „Szlachetnego Zdrowia” w Lublinie prof. Rejdak.

– Musimy pamiętać o okularach ochronnych podczas kucia, piłowania; musimy wiedzieć, jak nosić soczewki kontaktowe, kiedy je zdejmować – wskazywał.

Zagrożenia dla naszego wzroku to temat przewodni majowego numeru „Szlachetnego Zdrowia”

– W najnowszym numerze „Szlachetnego Zdrowia” mamy porady, jak dbać o wzrok, jak się odżywiać, aby ten wzrok nam dobrze służył oraz jakie stosować zasady podczas pracy z komputerem – podkreśliła redaktor naczelna miesięcznika Anna Zalech.

Ale jest też spora garść innych porad typowo wiosennych, które pomogą nie tylko oczom.

– Pan Zbigniew Nowak radzi co można przygotować z pokrzywy, jakie ma właściwości dla naszego zdrowia, jak ją przygotować, jak ją parzyć jak konserwować – wskazała redaktor Monika Zając.

Na stan naszych oczu ma wpływ cywilizacja. Częste używanie komputera, smartfonu czy tabletu, ale także smog, siedzący tryb życia i zła dieta to przyczyny, dla których coraz to młodsze osoby chorują między innymi na zaćmę.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl