Polacy spod Znaku Rodła

We Wrocławiu rozpoczęły się rocznicowe obchody ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. 76 lat temu, 6 marca 1938 roku w Berlinie na Kongresie Polaków, członkowie Związku Polaków w Niemczech ogłosili Pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła.

Ten katechizm narodowy był dla mniejszości polskiej w Niemczech małym dekalogiem polskości. Z tej okazji co roku 6 marca we Wrocławiu odbywa się szereg uroczystości upamiętniających to wydarzenie. Złożenie kwiatów i wieńców pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła, Msza święta, życzenia, tort, pamiątkowe zdjęcie. Organizatorem uroczystości rocznicowych jest Rodzina Rodła oraz Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania we Wrocławiu.

W 1922 roku w Berlinie powstał Związek Polaków w Niemczech. 10 lat później z uwagi na to, że władze niemieckie nie zgadzały się na używanie przez polskie organizacje Orła Białego – Związek za swój symbol przyjął Rodło. Nie jest ono ani herbem, ani godłem. Ukazuje Wisłę – kolebkę Narodu Polskiego i Kraków – źródło kultury polskiej. 6 marca 1938 roku na I Kongresie Polaków w Niemczech, z obawy przed nadciagającą wojenną zawieruchą, związek przyjął rezolucję o ogłoszeniu Pięciu Prawd Polaków spod Znaku Rodła, które sformułował ksiądz Bolesław Domański a które w świadomości patriotycznej są obecne do dziś.

To narodowe credo stało się nie tylko przysięgą, krzepiącym serca drogowskazem, ale przede wszystkim wyznaniem polskości i miłości do Ojczyzny.

– My jesteśmy tymi naturalnymi sukcesorami, spadkobiercami. Czujemy łączność z tą tradycją z Rodłem, z Prawdami Polaków. To jest jak w tym biegu sztafetowym: przejmujemy pałeczkę, tę spuściznę, ten skarbiec i w sposób nieskażony chcemy przekazać je dalej – powiedział Tadeusz Szczyrbak – lider Rodziny Rodła –Wrocław.

Pięć Prawd Polaków odwołuje się do najważniejszych dla Polaków wartości: narodu, wiary, braterstwa, służby i Ojczyzny i mają one wymiar ponadczasowy.

TV Trwam News

drukuj