Polacy obchodzili Święto Wojska Polskiego

98 lat temu polskie wojska odparły bolszewickie natarcie na przedpolach Warszawy. W rocznicę Cudu nad Wisłą i Święto Wojska Polskiego polskie władze złożyły hołd poległym żołnierzom. W całej Polsce odbywały się uroczyste Msze Święte. Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział dziś, że za dwa lata w Ossowie powstanie muzeum upamiętniające Bitwę Warszawską.

15 sierpnia w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz święto Wojska Polskiego w całej Polsce odbywały się uroczystości. Przedstawiciele władz państwowych upamiętnili bohaterską postawę polskich żołnierzy w trakcie Bitwy Warszawskiej.

Wczesnym rankiem w Ossowie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak złożył wieńce na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej oraz przed krzyżem upamiętniającym księdza majora Ignacego Skorupkę, kapelana wojskowego, poległego w bitwie pod Ossowem.

To na tych polach Wojsko Polskie zatrzymało pobiło i przepędziło bolszewików w 1920 roku – mówił Mariusz Błaszczak.

Dlatego w Ossowie powstanie długo wyczekiwane muzeum tej bitwy. [czytaj więcej]

– Polacy od wielu dziesiątek lat czekają na muzeum Bitwy Warszawskiej.  Za dwa lata w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej będziemy mogli oddać do użytku muzeum – dodał szef MON.

15 sierpnia ogłoszono Świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do roku 1947. Później uroczystości te obchodzono 12 października. Powrót do obecnej daty nastąpił w 1992 roku, ale 15 sierpnia to przede wszystkim święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Maryja zawsze wspierała polskich żołnierzy – mówił w Gdańsku w Bazylice Mariackiej ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

– W naszej ojczyźnie uroczystość Wniebowzięcia NMP splata się ze sprawami narodu, z jego dziejową drogą, z obecnością na nich Matki Chrystusowej Łaski pełnej. Splata się z wieloma wydarzeniami w życiu narodu, ze zwycięską Bitwą Warszawską – stwierdził kapłan.

W Warszawie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego prezydent Andrzej Duda wręczył dziś 10 nominacji generalskich i jedną admiralską. Prezydent wskazał także naczelnego dowódcę na czas wojny.

– Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wskazał jako osobę przewidzianą do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych na czas wojny, szefa sztabu generalnego Wojska Polskiego, generała broni Rajmunda Andrzejczaka – poinformowano.

Odznaczone zostały również osoby zasłużone w sprawach obronności. Nominacje generalskie to także większa odpowiedzialność mówił prezydent Andrzej Duda.

– To wielki moment w życiu każdego żołnierza, wejść do korpusu polskiej generalicji, czy uzyskać kolejną nominację na wyższy stopień generalski. Także wielkie zobowiązanie do realizowania tego dzieła: strzeżenia Rzeczypospolitej, dowodzenia żołnierzami, do tego, aby stać na straży bezpieczeństwa – powiedział prezydent.

W południe na placu marszałka Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza miała miejsce uroczysta zmiana warty honorowej. Wieńce przed grobem i pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego złożył prezydent Andrzej Duda w towarzystwie ministra Mariusza Błaszczaka. Uroczystość odbyła się przy udziale kompanii reprezentacyjnych Wojska Polskiego. Na placu licznie stawili się Polacy.

Po południu na błoniach Stadionu Narodowego odbył się piknik żołnierski połączony z wystawą sprzętu wojskowego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl