(fot. PAP)

Polacy chcą międzynarodowej komisji

63% Polaków domaga się, by rząd wystąpił o powołanie międzynarodowej komisji, która zbadałaby katastrofę smoleńską – powiedział poseł Antoni Macierewicz. Podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu omówiono aspekty prawne powołania takiego gremium.

Szef parlamentarnego zespołu przypomniał, że dwa lata temu wraz z poseł Anną Fotygą złożyli w kongresie Stanów Zjednoczonych stanowisko 350 tys. osób wnoszące o powołanie takiej komisji. Dziś dochodzą nowe fakty – mówił poseł Antoni Macierewicz.

To, że dzisiaj, zwłaszcza po ujawnieniu faktu, iż na szczątkach samolotu znajdowały się ślady materiałów wybuchowych, ponad 63 % Polaków domaga się komisji, i rząd wciąż odmawia, jest faktem, z którym musimy się zmierzyć ale przede wszystkim mamy obowiązki rozważyć wszystkie aspekty prawne tego jak dotychczas działano w sprawie tragedii smoleńskiej – powiedział szef parlamentarnego zespołu badania katastrofy smoleńskiej.    

Prof. Tadeusz Jasudowicz z Uniwersytetu Mikołaja  Kopernika w Toruniu odnosząc się do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, powiedział, że do śmierci 96 osób doszło w bardzo podejrzanych okolicznościach.

Ekspert tłumaczył, że cały czas brakuje odniesienia do art. 2 Konwencji, który zakłada  prawo do życia, art. 3 o wolności od tortur, a także art. 8 dotyczącego poszanowania życia.

– Rodziny, które leciały do Moskwy, musiały oglądać szczątki. Później dowiadywały się, że w tych szczątkach mogły być jakieś rękawiczki i nie tylko. Później dowiadywały się, że są wątpliwości czy ich najbliżsi leżą w tych grobach. Patrzę z perspektywy przeżyć rodzin. Jestem pewny, że Trybunał Strasburski nie będzie miał najmniejszych wątpliwości, że mamy do czynienia z nieludzkim i poniżającym traktowaniem. Zwłaszcza, że wiemy jak prokuratura traktowała wnioski o dopuszczenie profesora Bidena do sekcji zwłok. – powiedział prof. Tadeusz Jasudowicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.     

RIRM

drukuj