fot. PAP/Leszek Szymański

Pogrzeb śp. Franciszka Pieczki z udziałem prezydenta RP

W Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe aktora Franciszka Pieczki. Pogrzeb miał charakter państwowy. Uczestniczyli w nim m.in. prezydent Andrzej Duda oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Wanda Zwinogrodzka, a także ludzie świata kultury i przyjaciele zmarłego aktora.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła Msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy.

W homilii ordynariusz warszawsko-praski, ks. bp Romuald Kamiński, wskazał na wartości, którymi w życiu kierował się śp. Franciszek Pieczka.

Z kolei prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę w swoim przemówieniu na dorobek zmarłego aktora.

– Z jednej strony, jak przeczytałem, 126 ról aktorskich, 126 postaci, które zagrał w swoim życiu zawodowym. Z drugiej strony tylko jedna postać, którą zagrał w życiu – mąż kochający od wczesnej młodości do ostatniej chwili swojego życia, ojciec córki i syna, dziadek, przyjaciel, zwykły człowiek. „Praca, pobożność, pokora” – jak powiedział ksiądz biskup – jakże to bardzo śląskie, czyli dokładnie takie, jak był – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Trumna z ciałem zmarłego aktora została złożona na cmentarzu w Aleksandrowie.

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 r. w Godowie na Górnym Śląsku. Był jednym z najbardziej lubianych polskich aktorów, odtwórcą ról m.in. w filmach „Żywot Mateusza”, „Austeria” i „Quo vadis” oraz niezapomnianym Gustlikiem z serialu „Czterej pancerni i pies”.

W 2011 r. Franciszek Pieczka został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej. W 2017 r. uhonorowany został Orderem Orła Białego. Zmarł 23 września w wieku 94 lat.

RIRM/TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl