fot. PAP

Pogotowie strajkowe w fabryce Fiata w Tychach

W fabryce Fiat Auto Poland w Tychach oraz w firmach z nią kooperujących zostało ogłoszone pogotowie strajkowe. Większość pracowników opowiedziało się w referendum za rozpoczęciem akcji strajkowej.

Strajk to ostateczność – cały czas jesteśmy gotowi do rozmów, ale muszą to być rozmowy o konkretach – podkreśliła Wanda Stróżyk, przewodnicząca „Solidarności” w Fiat Auto Poland.

– Spór powstał pół roku temu z uwagi na to, że przez kilka lat domagaliśmy się negocjacji podwyżki zbiorowej dla wszystkich pracowników, gdzie płace już czwarty rok są zamrożone. Fiat Auto Poland i spółki zależne od Fiata nie rozmawiają na temat podwyższenia wynagrodzeń i odmrożenia tych płac. Jeżeli rozpoczną się rozmowy i będą one prowadzone w sposób konkretny rzeczowy, to mam nadzieję, że do strajku nie dojdzie – powiedziała Wanda Stróżyk.

Na godzinę 10.00 dyrekcja Fiat Auto Poland zwołała spotkanie z pracownikami. Spory zbiorowe w Fiat Auto Poland oraz w spółkach kooperujących trwają od połowy 2014.

Solidarność domaga się 500 zł podwyżki stawek zasadniczych dla wszystkich pracowników Fiat Auto Poland oraz 420 zł podwyżki dla pracowników firm kooperujących.

RIRM

drukuj