PAP/Wojciech Olkuśnik

Podsumowanie Polskiego Ładu po stu dniach od jego ogłoszenia

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił, jak wygląda realizacja Polskiego Ładu po stu dniach od jego ogłoszenia. Mówił m.in. o projektach mieszkaniowych i dodatkowym wsparciu dla rodziców w postaci Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Zapowiedział, że trwają prace nad systemową propozycją w sprawie wynagrodzeń w służbie zdrowia oraz nowym programem ubezpieczeń dla rolników.

W ciągu stu dni po prezentacji Polskiego Ładu światło dzienne ujrzało dziesięć projektów. Obejmują one m.in. zniesienie limitu do specjalistów, większe nakłady na zdrowie, a także cały pakiet zmian w podatkach, m.in. zwiększenie kwoty wolnej i podniesienie drugiego progu podatkowego.

– To pozostawienie w portfelach Polaków 16,5 mld zł. To jednocześnie dla 18 mln Polaków obniżka podatków – wskazał Mateusz Morawiecki, premier RP.

Rosnące nakłady na zdrowie mają być częściowo sfinansowane poprzez wyższe składki od przedsiębiorców oraz nałożenie nowego podatku na zagraniczne koncerny. Podwyżka kwoty wolnej oznacza emeryturę bez podatku dla 90 proc. osób, które pobierają takie świadczenie. Przyjęty przez rząd został też cały pakiet mieszkaniowy, który ma być ofertą zwłaszcza dla młodych małżeństw.

– Gwarancja wkładu własnego dla tych, którzy chcą kupić mieszkanie, dla młodych ludzi, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, domy do 70 m2 bez zbędnej biurokracji – wyliczał szef rządu.

Premier mówił o tym, co dalej. Zapowiadał kolejne projekty. To m.in. nowy system ubezpieczeń dla rolników.

– Po to, żeby zapewnić godziwą rekompensatę strat w oparciu o nowy system ubezpieczeń rolniczych. Ten system zaprezentujemy na początku października br. – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Rząd ma też rozwiązać problem wynagrodzeń w służbie zdrowia. Premier przekonywał – że część środków, które będą kierowane do systemu w najbliższych latach, tak by osiągnąć nakłady na poziomie 7 proc. PKB – trafi także do lekarzy, pielęgniarek i pracowników innych zawodów medycznych. Według zapowiedzi rządu, w szkołach prowadzony będzie szeroki program wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. Miastom premier proponuje projekt służący zazielenianiu rynków, by skończyć z „betonozą”. Z kolei samorządowcy dalej będą mogli ubiegać się o środki z rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych.

– Za miesiąc ruszy druga transza – możliwość składania wniosków – która będzie na podobnie korzystnych warunkach wspierała inwestycje na najbliższe lata – wyjaśnił szef rządu.

Premier poinformował, że w ramach pierwszego naboru do rządu trafiło blisko 8 tys. wniosków z całej Polski.

 

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl