fot. pixabay.com

Podróż do Wielkiej Brytanii będzie możliwa tylko z ważnym paszportem

Od 1 października wjazd do Wielkiej Brytanii będzie możliwy tylko z ważnym paszportem. Natomiast powrót do Polski wciąż będzie odbywał się na podstawie dowodu osobistego.

Jeszcze tylko w czwartek podróżni z Polski i innych państw Unii Europejskiej będą mogli wjechać do Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistego. Od piątku konieczne będzie posiadanie ważnego paszportu. O zmianach przypomniał konsul generalny RP w Londynie, Mateusz Stąsiek.

„Wyjątkiem będą osoby mające status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, które uzyskały go na podstawie dowodu osobistego. W ich przypadku wjazd z dowodem będzie możliwy co najmniej do końca 2025 roku” – poinformował Mateusz Stąsiek.

Zmiany mogą spowodować kryzys, szczególnie w przypadku kierowców, których i tak na Wyspach Brytyjskich brakuje.

– Brakuje około 100 tysięcy kierowców. To nie są deficyty, które szybko można uzupełnić. Nawet ostatnie działania władz brytyjskich umożliwiające wjazd na trzy miesiące i podjęcie pracy zainteresowanym pracownikom niewiele zmienia, bo jest to zbyt krótki okres. Wielka Brytania będzie się borykać z deficytami siły roboczej – wskazał prof. Rafał Juchnowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Osoby, które po 1 października będą chciały wrócić z Wielkiej Brytanii do Polski będą mogły zrobić to na podstawie dowodu osobistego.

TV Trwam News

drukuj