Podpisano umowę o współprowadzeniu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

Z Podkarpacia wyłania się różnorodność kultury i dobrych tradycji starej Rzeczpospolitej – mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas podpisania umowy o współprowadzeniu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej przez szefa MKiDN Piotra Glińskiego i marszałka Władysława Ortyla.

Od 1 stycznia 2019 r. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu będzie współprowadzone przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Samorząd Województwa Podkarpackiego – głosi podpisane dziś w Warszawie porozumienie.

„Chciałbym podziękować panu premierowi, ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego za decyzję, marszałkowi województwa i sejmikowi województwa Podkarpackiego za przychylność i za taki ambitny plan” – powiedział Marek Kuchciński.

Podkreślił, że „tamta część Polski – Podkarpacie, ziemia przemyska stara jeszcze, (..) z czasów pierwszej Rzeczypospolitej, rozciągająca się od Stryja aż po Tarnogród czy Świlcza za Rzeszowem, to miejsca, z których wyłania się wielka różnorodność kultury i dobrych tradycji starej Rzeczpospolitej”.

„To są miejsca, które jeszcze 300, 400 lat temu były częścią Polski”, „to miejsca, które przykuwają uwagę uczonych i wielu turystów, ludzi kultury z innych części, nie tylko Europy” – mówił marszałek Sejmu.

„Przemyśl jest w tej chwili najbardziej na wschód położonym miastem, w którym są zabytki architektury sakralnej murowane, najstarsze, romańskie przedromańskie” – dodał Marek Kuchciński.

 

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl