PAP/Jakub Kaczmarczyk

Podpisano porozumienie ws. udzielania pomocy repatriantom

Podpisano porozumienie w sprawie udzielania pomocy repatriantom. W uroczystości na terenie Portu Lotniczego „Ławica” w Poznaniu wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Polska musi być domem zdolnym pomieścić wszystkich Polaków rozsianych po świecie – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu zapowiedział działania, które wzmocnią możliwości powrotu Polaków do ojczyzny.

Premier podkreślał, że gdziekolwiek Polacy byli w przeszłości zsyłani, zawsze starali się mieć Polskę w sercu. Dlatego rząd robi wszystko, by nadrobić lata zapóźnieni i pomóc Polakom i ich potomkom m.in. z Kazachstanu.

Ustawa, którą przyjęliśmy w 2017 roku zdecydowanie zmienia sytuację osób, które chciałyby wrócić z zagranicy do Polski. Jeżeli będziemy mogli kontynuować nasze rządy, to na pewno chcielibyśmy ten proces wzmocnić. Dlatego też warto podkreślić, że to nie tylko środki, które przeznaczamy na ten cel są tak ważne, ale również otwarte serca polskiego społeczeństwa. Polska jest i musi być domem dla wszystkich. Tym domem, który staje się coraz większy zdolnym pomieścić wszystkich Polaków rozsianych po całym świecie. Wszystkich, dla których Polska jest ich ojczyzną – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Podpisane porozumienie zakłada jeszcze lepszą pomoc Polakom, którzy będą osiedlać się w kraju. Na pomoc mogą liczyć już od samego wylądowania na lotnisku, a także w dotarciu np. do ośrodka adaptacyjnego.

To nie koniec. Jak zapowiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, szykowane są kolejne usługi, m.in. w zakresie pomocy prawnej.

O tym, że rząd rozwija politykę repatriacyjną świadczą dane, które przytoczył wiceminister. W 2017 r. do Polski przyjechało około 300 repatriantów, rok później już ponad 700 osób. Zainteresowanie jest ogromne – dodał.

RIRM

drukuj