Podlaskie: w Łomży powstaje kolejny mural o tematyce historycznej

Żołnierzy 33. Pułku Piechoty, którzy uczestniczyli w walkach we wrześniu 1939 r. upamiętnia najnowszy mural historyczny, który powstaje w Łomży (Podlaskie). Malowidło będzie odsłonięte 2 września podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Autorem muralu – jak wielu innych w regionie – jest Rafał Roskowiński, twórca wielu murali o tematyce historycznej i patriotycznej. Dzieło powstaje na ścianie jednego z bloków mieszkalnych przy ul. Polowej w Łomży.

„Przedstawia >>rzymski profil<< polskiego żołnierza, uczestnika kampanii wrześniowej 1939 r.” – czytamy w opisie.

Będzie też napis: „Chwała bohaterom”.

„Mural będzie odsłonięty 2 września po południu w ramach łomżyńskich uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej” – poinformował Grzegorz Daniluk z kancelarii prezydenta Łomży.

Władze Łomży podają na stronie internetowej miasta, że mural będzie uzupełnieniem tego typu malowideł, które już są w mieście, np. marszałka Józefa Piłsudskiego, Leona Kaliwody – komendanta X Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej w Łomży, który zginął w Łomży 11 listopada 1918 r.

„Ten mural to ukłon w stronę obrońców Łomży z 33 Pułku Piechoty. Jest to też hołd złożony wszystkim żołnierzom września” – podkreśla cytowany na stronie miasta – autor muralu Rafał Roskowiński.

Władze Łomży podkreślały przy okazji powstawania wcześniejszych murali, że takie malowidła nie tylko upiększają miasto, ale też spełniają rolę edukacyjną i popularyzują historię. W ostatnich latach w Łomży różne historyczne murale powstawały z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 600-lecia nadania praw miejskich Łomży.

PAP/RIRM

drukuj