fot. strazgraniczna.pl

Podlaskie: Straż Graniczna zatrzymała dwóch Francuzów w aucie skradzionym z wypożyczalni

Straż Graniczna zatrzymała dwóch obywateli Francji podejrzanych o kradzież samochodu z niemieckiej wypożyczalni. Cudzoziemcy zostali zatrzymani w tym aucie do kontroli w Lipszczanach, przy granicy z Białorusią, ale nie mieli żadnych dokumentów uprawniających do wjazdu do tego kraju.

Francuzi podróżowali skodą octavią wartą ok. 95 tys. zł, wypożyczoną w Niemczech. Zatrzymani do kontroli przez patrol Straży Granicznej z placówki w Lipsku oświadczyli, że jadą na Białoruś, by tam kupić – zarezerwowany dla nich – samochód.

„Obywatele Francji nie posiadali przy sobie jednak niezbędnych dokumentów, by móc wjechać na terytorium Białorusi” – zaznaczyła rzecznik Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz.

Do tego w tym miejscu nie da się przekroczyć granicy z Białorusią. Funkcjonariusze SG nabrali przy tym podejrzeń, że samochód został z niemieckiej wypożyczalni przywłaszczony. Dane skody sprawdzili więc w systemie polsko-niemieckiego centrum współpracy różnych służb; okazało się, że auto zostało zgłoszone jako skradzione.

Dlatego obaj cudzoziemcy, młodzi mężczyźni w wieku 26 i 28 lat zostali zatrzymani i przekazani policji z Augustowa.

Ze statystyk Podlaskiego Oddziału SG wynika, że w całym 2020 roku pogranicznicy odzyskali w regionie 29 pojazdów wartych łącznie ponad 3,5 mln zł.

PAP

drukuj