Podlaskie: Rekordowa liczba uczestników spływu kajakowego na Bugu

Rekordowa liczba ponad tysiąca osób z kraju i zagranicy bierze udział w spływie „500 kajaków”, organizowanym w sobotę i niedzielę na rzece Bug w Drohiczynie (Podlaskie). To szósta edycja imprezy, która ma promować aktywny wypoczynek i walory turystyczne regionu.

Pierwszy taki spływ, wówczas jeszcze jednodniowy, odbył się w 2013 roku, gdy województwo podlaskie świętowało 500-lecie.

Historycznie Drohiczyn to pierwsza stolica tego województwa – według ustaleń historyków, pod koniec sierpnia 1513 roku, na mocy przywileju króla Zygmunta Starego, właśnie w tym mieście został powołany pierwszy wojewoda podlaski Iwan (Jan) Sapieha.

W spływie pięć lat temu wzięły udział 232 załogi kajakowe. Jak przyznał dyrektor miejsko-gminnego ośrodka kultury w Drohiczynie Rafał Siwek, nie było wtedy planu kontynuacji imprezy, ale pytań o spływ było tak dużo, że podjęta została decyzja o kolejnych edycjach.

Obecnie jest on dwudniowy. W sobotę jego uczestnicy płyną na odcinku Drohiczyn-Granne, o długości 29 km.

„To w sumie ponad tysiąc osób i ok. 510-520 kajaków” – poinformował PAP dyr. Siwek.

Najmłodszy uczestnik spływu ma nieco ponad dwa lata, najstarszy – 79 lat. Są turyści nie tylko z Polski, ale również m.in. z Białorusi, Belgii, Wielkiej Brytanii i Francji.

„Utrudnieniem na trasie może być upał” – przyznał Rafał Siwek.

W jego ocenie, z poziomem wody w Bugu nie ma problemu, po ostatnich opadach deszczu jest on nawet nieco wyższy, niż przed rokiem. W niedzielę ok. jednej piątej uczestników weźmie udział w drugim dniu spływu, 23-kilometrową trasą z Grannego do Nura.

Pytany o promocję zwrócił uwagę, że np. przed rokiem uczestników było 670, w tym – ponad tysiąc.

„Spływ się rozrasta też dlatego, że sami uczestnicy zapraszają swoich znajomych. I to jest największa promocja. Ktoś był raz, było fajnie, więc przyjeżdża ponownie i zabiera swoich znajomych” – dodał dyrektor ośrodka kultury w Drohiczynie.

Spływ w Drohiczynie uważany jest za największą tego typu imprezę rekreacyjną w województwie podlaskim. Bug, na którym się odbywa, jest jedną z ostatnich nieuregulowanych rzek w Polsce.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl