Święto 41 Suwalskiego Pułku Piechoty Józefa Piłsudskiego w Suwałkach. 1928 r. Fot. NAC

Podlaskie: mieszkańcy Suwałk obchodzą 100-lecie odzyskania niepodległości

Przed Pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Suwałkach (Podlaskie) odbyły się w sobotę główne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez to miasto, leżące na kresach Rzeczpospolitej. Suwałki prawie rok później niż pozostałe ziemie polskie odzyskały niepodległość.

Suwałki odzyskały niepodległość 24 sierpnia 1919 roku. Po I wojnie światowej miały być włączone do Litwy, ale dzięki zabiegom dyplomatycznym i wojskowym ziemie te znalazły się ostatecznie w granicach Rzeczypospolitej.

„24 sierpnia 1919 roku do Suwałk wkroczył, owacyjnie witany 41. Suwalski Pułk Piechoty. To dzień, w którym nasi przodkowie poczuli się naprawdę wolni. To jest dzień, w którym świętujemy niepodległość Suwałk. Jesteśmy wdzięczni przodkom za ich za bohaterstwo” – powiedział podczas uroczystości prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Obchody rozpoczęły się w sobotę w południe w konkatedrze św. Aleksandra, gdzie odbyła się Msza święta, a potem na placu Józefa Piłsudskiego obok jego pomnika miała miejsce uroczystość niepodległościowa.

Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński powiedział w swoim wystąpieniu, że 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski obchodziliśmy 11 listopada 2018 roku i dodał, że to symboliczna data dla wszystkich Polaków.

„Walka o Rzeczpospolitą suwerenną, niepodległą w granicach, które potem zostały ukształtowane nie była zakończona, trzeba było jeszcze o nią walczyć” – mówił Jarosław Zieliński.

Wiceminister Zieliński przypomniał, że na tym terenie trwały jeszcze walki między Polakami i Litwinami o Sejneńszczyznę, położoną bardziej na Wschód. 23 sierpnia rozpoczęło się powstanie sejneńskie, ostatecznie wygrane przez Polaków zdobyciem Sejn 28 sierpnia.

Prezydent Renkiewicz dodał, że po odzyskaniu niepodległości przez Suwałki, Sejny i Augustów we wrześniu do Suwałk przyjechał oczekiwany w mieście marszałek Józef Piłsudski, który w budynku obecnego muzeum wygłosił przemówienie, w którym powiedział do mieszkańców Suwałk historyczne słowa: „Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”.

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości potrwają w Suwałkach do niedzieli. W sobotę został odsłonięty mural artystyczny „Suwałki dla Niepodległej”. W centrum muralu jest namalowana postać Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego wraz z jego cytatem: „Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”. Z prawej strony jest postać Walerego Romana. To osoba zasłużona dla suwalskiej niepodległości, pełnomocnik marszałka Piłsudskiego. Na muralu jest też element przedstawiający powstanie sejneńskie oraz Pułk Strzelców Suwalskich.

Wieczorem przed urzędem miasta w Suwałkach zostanie zaprezentowane widowisko historyczne „Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”.

W niedzielę mieszkańcy Suwałk, Sejn i kilku innych miejscowości pobiegną w Sztafecie Niepodległości z Suwałk do Sejn. Prezydent Suwałk posadzi także Dąb 100-lecia Niepodległości w Parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl