Podkarpackie: żołnierze WOT zakończyli udział w ćwiczeniu Ridge Runner w USA

Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej powrócili z USA, gdzie przez ponad dwa tygodnie brali udział w ćwiczeniu Ridge Runner. Ich celem było m.in. rozwijanie współdziałania sił specjalnych i obrony terytorialnej – poinformował rzecznik prasowy brygady kpt. Witold Sura.

Dodał, że ćwiczenia Ridge Runner są cyklicznie organizowane w stanie Zachodnia Wirginia przez Gwardię Narodową i Siły Specjalne USA potocznie nazywane „zielonymi beretami”.

Do udziału w ćwiczeniach zapraszani są żołnierze państw wspieranych przez USA. W tym roku w różnych edycjach tego ćwiczenia zaangażowani byli żołnierze między innymi z państw bałtyckich. Od kilku lat w ćwiczeniach biorą udział żołnierze z Polski.

Jak podkreślił dowódca podkarpackich Terytorialsów płk Dariusz Słota, wspólne szkolenie z żołnierzami Gwardii Narodowej i Sił Specjalnych USA to doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz porównania sposobów szkolenia.

„Ćwiczenia tego typu pozwalają na zapoznanie się oraz analizę przyjętych u naszych sojuszników rozwiązań organizacyjnych i szkoleniowych. To dla nas ważny moment móc skorzystać z wiedzy i umiejętności żołnierzy, którzy mają największe doświadczenie pośród tego rodzaju wojsk” – zaznaczył. Zdaniem płk. Dariusza Słoty ćwiczenia pomagają również lepiej współdziałać z wojskami innych państw.

Od początku powstania WOT są aktywnie wspierane przez wojska USA. Realizowane jest m.in. wsparcie szkoleniowe, doradcze i mentorskie. Pod koniec 2018 roku WOT otrzymał zaproszenie do udziału w programie Ridge Runner.

Pierwsza edycja ćwiczenia z udziałem żołnierzy WOT odbyła się na przełomie lipca i sierpnia br. W jesiennej edycji ćwiczenia zaangażowani byli żołnierze dowództwa WOT oraz z trzech brygad OT, w tym z podkarpackiej. Udział w ćwiczeniach wzięło w sumie 140 żołnierzy.

PAP

drukuj