fot. pixabay.com

Podkarpackie: Wykryto przemyt m.in. zabytkowych książek i map

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udaremnili przemyt zabytkowych książek i map, produktów leczniczych i papierosów. Do próby przemytu doszło na polsko-ukraińskim przejściu Medyka-Szeginie.

Jak poinformowała rzecznik prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska, kontrabanda została wykryta w autokarze, który jechał z Ukrainy do Szczecina.

„Funkcjonariuszom w kontroli pojazdu pomagały dwa psy służbowe Lucy i Cedra. W różnych skrytkach, w przestrzeni ładunkowej, w podłodze, a także za siedzeniem kierowcy ukryto prawie 35 tys. sztuk papierosów, 1,8 tys. saszetek z produktem leczniczym na potencję, a także 31 zabytkowych książek i dwie mapy” – dodała.

Do przemytu przyznali się dwaj kierowcy autokaru, obywatele Ukrainy. Jak zaznaczyła Edyta Chabowska, zatrzymany towar miał najprawdopodobniej trafić na teren UE.

Rzecznik podkreśliła, że do postępowania, oprócz wykrytych przedmiotów, zatrzymano także autokar oraz 20 tys. zł na poczet kary, która grozi kierowcom.

„Jedną z konsekwencji przemytu jest także skierowanie wniosku do Straży Granicznej o wydanie decyzji, która zobowiąże cudzoziemców do powrotu do kraju” – zaznaczyła Edyta Chabowska.

PAP

drukuj