fot. wikipedia.org

Podkarpackie: KAS udaremniła przemyt tabletek z pławikonika japońskiego

Funkcjonariusze KAS z Podkarpacia udaremnili przemyt 1,5 tys. kapsułek zawierających wyciąg z chronionego pławikonika japońskiego (konika morskiego) – poinformowała PAP w środę rzecznik prasowa Izby Administracji Skarbowej Edyta Chabowska.

Pławikonik japoński (Hippocampus japonicus) należy do gatunku ryb morskich z rodziny igliczniowatych (Syngnathidae). W tradycyjnej medycynie chińskiej, japońskiej i koreańskiej tabletki z wyciągiem z pławikonika są stosowane w chorobach nerek.

Kontrabanda została ujawniona podczas kontroli samochodu osobowego i autokaru na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Budomierzu.

Jak dodała rzeczniczka, podczas kontroli wjeżdżającego do Polski samochodu osobowego na ukraińskich numerach rejestracyjnych funkcjonariusze wykryli 1200 kapsułek zawierających ekstrakt z chronionego na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) pławikonika japońskiego.

„Ochronie, zgodnie z tą konwencją, podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub produkty z nich wykonane, np. tak jak w tym przypadku medykamenty medycyny azjatyckiej” – wyjaśniła.

Tabletki były ukryte w skrytkach samochodu. Kierujący nim Ukrainiec przyznał, że należą do niego. Nie zgłosił towaru do kontroli. Nie miał też zezwolenia na legalne przewiezienie kapsułek przez granicę.

Kolejną partię tabletek z ekstraktem z pławikonika funkcjonariusze wykryli tego samego dnia na tym samym przejściu granicznym. Podczas kontroli autokaru jadącego z Ukrainy do Szczecina w jednym z bagaży znaleziono 300 kapsułek.

„Wykryte tabletki zostały zatrzymane do dalszego postępowania. Przeciwko podejrzanym o przemyt obywatelom Ukrainy wszczęte zostały postępowania karne” – powiedziała Chabowska.

To kolejne od początku roku udaremnione próby przemytu takich tabletek. Na początku lutego funkcjonariusze z Medyki zapobiegli przemytowi tysiąca kapsułek.

W 2018 r. funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w województwie podkarpackim udaremnili przemyt w sumie 7,5 tys. kapsułek z wyciągiem z pławikonika.

Nielegalny przewóz przez granicę UE, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

PAP/RIRM

drukuj