PO w Białymstoku chce sprzedaży MPEC

Białostocka Platforma chce sprzedać Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Sprawą zajmie się dziś Rada Miejska Białegostoku.

O zamiarze sprzedaży 100 proc. udziałów w MPEC prezydent miasta Tadeusz Truskolaski poinformował pod koniec września.  Spółka zatrudnia 600 osób, w ubiegłym roku miała 4 mln zł zysku.

Przeciwko prywatyzacji protestują pracownicy, mieszkańcy i radni PiS. Protestujący obawiają się, że radni PO większością głosów sprzedadzą spółkę MPEC.

– Niestety PO ma bezwzględną wielkość w Radzie Miasta Białegostoku. Mogą podjąć taką decyzję samodzielnie, pomimo sprzeciwu radnych PiS, pracowników i białostoczan. Pracownicy MPEC i białostoczanie, jednoznacznie wypowiadają się przeciwko sprzedaży tej firmy. Każdy wie, że firma bardzo dobrze sobie radzi na rynku, każdego roku wypracowuje wielomilionowy zysk. Firma jest określana jako tzw. srebro rodowe Białegostoku,  spośród spółek komunalnych. Nie ma żadnego powodu, aby tę firmę sprzedawać i prywatyzować – stwierdził Rafał Rudnicki, szef radnych PiS w białostockiej Radzie Miejskiej.

PiS domaga się w tej sprawie referendum. Wniosek o jego przeprowadzenie zostanie przedstawiony podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta. Jeżeli dokument zostanie odrzucony wtedy rozpocznie się akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ws. przeprowadzenia referendum.

„Sprawa jest bardzo poważna – sprzedaż MPEC może oznaczać wzrost cen za ogrzewanie, ale też zwolnienia pracowników” – powiedział Rafał Rudnicki.

– W przypadku Białegostoku istnieje domniemanie, że nowy właściciel rozpocznie swoje urzędowanie od podwyżki opłat. Drugie zagrożenie to kwestie związane z zatrudnieniem w firmie. Można się spodziewać, że nowy właściciel jest zainteresowany tym, żeby ciąć koszty, zwalniać ludzi, zamawiać usługi poza firmą w firmach zewnętrznych, po to, żeby było taniej dla niego. Taniej oznacza w tym przypadku zmniejszenie zatrudnienia w firmie. Kiedy szuka się wypowiedzi prezydenta Białegostoku i jego zastępców, to ich zdaniem zatrudnienie w MPEC jest zbyt duże – dodał Rafał Rudnicki.

Wypowiedź Rafała Rudnickiego


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl