fot. PAP/Marek Zakrzewski

Po spotkaniu w Min Finansów: powinien powstać azyl dla zwierząt zatrzymywanych na granicy

W resorcie finansów odbyło się spotkanie, którego celem było zainicjowanie rozmów dot. uregulowania kwestii nielegalnego przewozu zwierząt zagrożonych wyginięciem – poinformowała we wtorek Krajowa Administracja Skarbowa. Jak dodano, uczestnicy spotkania wskazali, że jednym z rozwiązań może być powstanie azylu dla zwierząt zatrzymywanych na granicy.

KAS wyjaśnił, że chodzi o zwierzęta objęte postanowieniami CITES (Konwencji Waszyngtońskiej o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem).

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej oraz innych jednostek administracji publicznej zaangażowanych w problematykę nielegalnego handlu zwierzętami, czyli: Ministerstwa Środowiska, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Weterynarii, Policji i Straży Miejskiej.

Jak dodano, zaproszenie przyjęli również przedstawiciele ogrodów zoologicznych oraz stowarzyszeń i fundacji zajmujących się ochroną przyrody i praw zwierząt.

„Uczestnicy spotkania zgodzili się, iż konieczne jest podjęcie działań, celem wprowadzenia odpowiednich zmian legislacyjnych i infrastrukturalnych, które zapewnią przechowywanie zatrzymanych zwierząt w odpowiednich warunkach. Takim rozwiązaniem mogłoby być stworzeniu krajowego azylu dla zwierząt, czyli miejsca, w którym zatrzymanym zwierzętom udzielana będzie pierwsza pomoc oraz przeprowadzana będzie kwarantanna. Biorąc pod uwagę wieloaspektowość omawianej tematyki – legislacja, wymagania weterynaryjne, infrastruktura i finansowanie – wskazano na potrzebę powołania zespołu międzyresortowego, który przygotuje odpowiednią koncepcję powołania takiego ośrodka” – poinformowano w komunikacie.

KAS podała dane o walce z przemytem gatunków chronionych Konwencją Waszyngtońską. Wynika z nich, że w 2018 r. zatrzymano 5551 żywych okazów gatunków zagrożonych wyginięciem, a w latach 1998-2018 zatrzymano 29 tys. 662 okazów. We wrześniu 2019 r. na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec funkcjonariusze KAS udaremnili nielegalny przewóz 166 egzotycznych gadów i płazów, spośród których 116 było objętych Konwencją Waszyngtońską. Zwierzęta zostały przekazane do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu.

O spotkaniu ws. centralnego azylu dla zwierząt zatrzymywanych przez służby na granicy informował w zeszłym tygodniu minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zaproszenia wysłano m.in. do resortu środowiska, Policji, poznańskiego zoo oraz fundacji WWF Polska.

Utworzenie ośrodka dla zwierząt w pobliżu zewnętrznej granicy Unii Europejskiej minister finansów zapowiedział dwa tygodnie temu. Plany te wiążą się ze sprawą 10. tygrysów przewożonych z Włoch do Dagestanu w Federacji Rosyjskiej, które utknęły na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Koroszczynie (woj. lubelskie). Jedno ze zwierząt padło, a dziewięć pozostałych w bardzo złym stanie przetransportowano do ogrodów zoologicznych. Siedem zwierząt trafiło do Poznania, dwa do Człuchowa (woj. pomorskie).

Sprawę bada prokuratura w Białej Podlaskiej. W zeszłym tygodniu Prokuratura Okręgowa w Lublinie informowała, że śledczy postawili zarzuty znęcania się nad zwierzętami dwóm obywatelom Włoch – kierowcom samochodu, którym wieziono tygrysy. Obaj nie przyznali się do winy i złożyli wyjaśnienia, których prokuratura nie ujawnia. Wcześniej prokuratura postawiła zarzuty znęcania się nad zwierzętami organizatorowi transportu, obywatelowi Federacji Rosyjskiej Rinatowi V. On także nie przyznał się do winy.

PAP

drukuj