fot. PAP/Piotr Rybarczyk

Plaga komarów – w walce z owadami może pomóc odkomarzanie

Ukąszenie trwa tylko chwilę, uczucie swędzenia – nawet kilka dni. Komary opanowały nie tylko lasy, tereny wodne i bagniste, ale także parki i centra miast. W walce z owadami może pomóc odkomarzanie. Samorządy, które nie mają na to środków, mogą prosić o nie urzędy wojewódzkie.

Po ostatnich ulewanych deszczach przyszła plaga komarów.

– Komar zawsze związany jest z wodą. Jeżeli mamy wodę stojącą, to komar tam będzie. On lubi cieniste miejsca, dlatego też występuje w cieniu oraz rano i wieczorem – tłumaczył Paweł Januschewski, zastępca dyrektora ds. Gospodarki Leśnej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

To problem, który pojawił się niemal wszędzie, w każdym miejscu, gdzie występowały w ciągu ostatniego miesiąca podtopienia, ale jest na to rozwiązanie.

– Odkomarzanie jest zadaniem własnym gminy i gminy realizują te zadania z tzw. swojego funduszu zarządzania kryzysowego, zarządzania klęskowego. Wiem, że samorządy wyczerpały w wielu przypadkach możliwości finansowe przy okazji prowadzenia akcji powodziowej, dlatego też MSWiA pochyliło się nad tematem dotyczącym plagi komarów na terenie województw – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Samorządy mogą złożyć do urzędów wojewódzkich wnioski o pomoc.

– MSWiA przekazało komunikat do samorządów, że mogą składać wnioski o wsparcie finansowe w akcji odkomarzania, ale nie przy wykorzystywaniu samolotów, tylko oprysków lokalnych, które będą realizowane w miejscach nieużytków, starorzecz, takich miejsc, które są bagniste, mokre i z natury są dobrym środowiskiem dla komarów – dodał Piotr Ćwik.

Już w wkrótce problem może się jednak pogłębić. Wiele wskazuje na to, że Europa stanie się dobrym środowiskiem dla komara tygrysiego.

– Przenosi bardzo groźne choroby z Afryki, pochodzące z innych krajów, łącznie nawet z Dęgą, niedawno media obiegła informacja o tym, że w Czechach zmarła 72-letnia kobieta po ugryzieniu komara tygrysiego – powiedział Paweł Januschewski.

Obecności takich owadów w Europie sprzyja wzrost temperatury na starym kontynencie.

RIRM

drukuj