PiS zajął się nowelizacją zasad inwigilacji

Senackie komisje ustawodawcza, obrony narodowej i praw człowieka bez poprawek zaopiniowały projekt noweli dot. zasad inwigilacji. Ustawa posłów Prawa i Sprawiedliwości wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego o częściowej niekonstytucyjności zasad inwigilacji.

Zmiany krytykuje cała opozycja. Platforma Obywatelska zabiera w tej sprawie głos choć sama przez 16 miesięcy nie przygotowała potrzebnych rozwiązań.

Politycy zawracają uwagę na zapisy o danych internetowych. W ich ocenie służby będą miały nieograniczony dostęp do danych internetowych.

Maciej Wąsik, zastępca koordynatora służb specjalnych na posiedzeniu połączonych komisji podkreślił, że ten projekt zaspakaja wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Wskazuje natomiast na niejasne działania PO w tej sprawie.

– Była poprawka Platformy Obywatelskiej, która mówiła, że trzeba wyrzucić z ustawy dane internetowe. Wyrzucenie sprawiłoby, że właśnie te dane służby mogłyby pobierać bez żadnej kontroli wbrew wyrokowi Trybunału. Bardzo bym przestrzegał państwa do budzenia pewnych emocji społecznych z tym związanych, ponieważ ta ustawa ogranicza uprawnienia służb, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, nie daje służbom żadnych nowych uprawnień, a także ogranicza to, co można było do tej pory robić z danymi internetowymi – zaznaczył Maciej Wąsik.

Jeżeli parlament nie przyjmie ustawy do 7 lutego, to służby stracą możliwość używania kontroli operacyjnych. Już jutro Senat zajmie się nowelą ustawy.

 

RIRM

 

drukuj