PiS za wzmocnieniem pozycji mężów zaufania

PiS chce wzmocnić pozycję mężów zaufania; w kodeksie wyborczym chce dać im możliwość rejestrowania pracy komisji wyborczych. Inne kluby parlamentarne są sceptyczne wobec tego projektu.

Państwowa Komisja Wyborcza przyznaje, że dotychczas instytucja mężów zaufania nie była jasno uregulowana.

Zgodnie z projektem zaproponowanym przez PiS, w kodeksie wyborczym miałby pojawić się nowy rozdział dotyczący uprawnień mężów zaufania. W dużej mierze powiela on przepisy już obowiązujące, nowością jest jednak danie mężom zaufania możliwości rejestrowania pracy komisji wyborczych na zdjęciach czy filmach.

Przede wszystkim ma to służyć większej przejrzystości wyborów. Mężowie zaufania są ludźmi, którzy społecznie zgłaszając się do komitetów wyborczych, pragną pracować w dniu wyborów i tej przejrzystości wyborczej służyć. Niestety, dzisiejsze zapisy kodeksu wyborczego w sposób dość mocny marginalizują rolę mężów zaufania, czego takim naocznym przykładem jest to, że zapisy dotyczące mężów zaufania są rozrzucone po całym kodeksie i tak naprawdę poddawane są różnego rodzaju interpretacjom, następnie przez Państwową Komisję Wyborczą – powiedział poseł PiS Grzegorz Schreiber.

Szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki przyznał, że instytucja męża zaufania od początku funkcjonowania prawa wyborczego „nie była dobrze uregulowana i była fragmentaryczna”.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl