Pierwsze posiedzenie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Po raz pierwszy odbędzie się dziś posiedzenie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.  Pod koniec maja komisja zebrała się w niepełnym składzie. W ubiegłym tygodniu Sejm wybrał jej ostatniego członka. To pozwoli na podjęcie pierwszych czynności.

Wiceminister sprawiedliwości i szef komisji Patryk Jaki powiedział, że dziś zostaną podjęte „decyzje dot. pierwszych nieruchomości” oraz przesłuchania pierwszych świadków. W ten sposób – jak podkreślił – rozpocznie się wielki proces przywracania sprawiedliwości w państwie.

– Celem tej komisji jest przywrócenie sprawiedliwości – będzie miała prawo zwrócić nieruchomość do prawowitych właścicieli tam, gdzie nieruchomości zostały ukradzione. Tam, gdzie nie będzie to możliwe – będzie miała prawo zarządzić rekompensaty dla ludzi, którzy się niesłusznie dorobili i zwrócić te środki osobom poszkodowanym. Komisja będzie robiła to, czego do tej pory nie udało się nikomu zrobić w III RP, czyli w sposób skuteczny i instytucjonalny przywracać państwo prawa – mówił Patryk Jaki.

Komisja będzie zbierała się w gmachu resortu sprawiedliwości. Dzisiejsze spotkanie będzie miało charakter niejawny. Kolejne mają być transmitowane m.in. w internecie.

Powołanie komisji weryfikacyjnej to pokłosie afery reprywatyzacyjnej w Warszawie. Zrobiło się o niej głośno w 2016 roku. Na jaw wyszła sprawa działki przy Pałacu Kultury i Nauki pod dawnym adresem Chmielna 70 wartej ok. 160 mln zł.

Na ten moment prowadzonych jest 175 postępowań prokuratorskich ws. stołecznej reprywatyzacji.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl