Pierwsze posiedzenie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Po raz pierwszy odbędzie się dziś posiedzenie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.  Pod koniec maja komisja zebrała się w niepełnym składzie. W ubiegłym tygodniu Sejm wybrał jej ostatniego członka. To pozwoli na podjęcie pierwszych czynności.

Wiceminister sprawiedliwości i szef komisji Patryk Jaki powiedział, że dziś zostaną podjęte „decyzje dot. pierwszych nieruchomości” oraz przesłuchania pierwszych świadków. W ten sposób – jak podkreślił – rozpocznie się wielki proces przywracania sprawiedliwości w państwie.

– Celem tej komisji jest przywrócenie sprawiedliwości – będzie miała prawo zwrócić nieruchomość do prawowitych właścicieli tam, gdzie nieruchomości zostały ukradzione. Tam, gdzie nie będzie to możliwe – będzie miała prawo zarządzić rekompensaty dla ludzi, którzy się niesłusznie dorobili i zwrócić te środki osobom poszkodowanym. Komisja będzie robiła to, czego do tej pory nie udało się nikomu zrobić w III RP, czyli w sposób skuteczny i instytucjonalny przywracać państwo prawa – mówił Patryk Jaki.

Komisja będzie zbierała się w gmachu resortu sprawiedliwości. Dzisiejsze spotkanie będzie miało charakter niejawny. Kolejne mają być transmitowane m.in. w internecie.

Powołanie komisji weryfikacyjnej to pokłosie afery reprywatyzacyjnej w Warszawie. Zrobiło się o niej głośno w 2016 roku. Na jaw wyszła sprawa działki przy Pałacu Kultury i Nauki pod dawnym adresem Chmielna 70 wartej ok. 160 mln zł.

Na ten moment prowadzonych jest 175 postępowań prokuratorskich ws. stołecznej reprywatyzacji.

RIRM

drukuj