fot. Grzegorz Jakubowski KPRP

Pierwsze Damy Polski i Litwy odwiedziły wileńskie hospicjum

Jedyne hospicjum na Litwie prowadzone jest przez polską zakonnicę, siostrę Michaelę Rak. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda poznała niezwykłą rodaczkę, personel placówki i wolontariuszy podczas wizyty w Wilnie zimą 2018 roku. W czwartek, wspólnie z Pierwszą Damą Litwy, Agata Kornhauser-Duda miała okazję osobiście pogratulować utworzenia kolejnego, bardzo wyczekiwanego ośrodka hospicyjnego dla dzieci.

Andrzej Duda z Małżonką do piątku przebywają z wizytą w Republice Litewskiej, gdzie będą uczestniczyli w pochówku Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego, przywódców Powstania Styczniowego oraz kilkunastu jego uczestników straconych w Wilnie w 1863 i w 1864 roku.

Dzień wcześniej Pierwsze Damy obu krajów odwiedziły Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, będące pierwszą i jedyną tego typu placówką na Litwie. Panie obejrzały nowopowstałą część budynku, w której w lutym 2020 r. ma rozpocząć działalność hospicjum dla dzieci. Trwająca inwestycja już sprawia ogromne wrażenie.

Początkowo Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego zajmowało się opieką nad pacjentami paliatywnymi w ich domach, starając się jednocześnie o utworzenie hospicjum zapewniającego chorym całodobową opiekę. Obecnie prowadzi oddział stacjonarny i hospicjum domowe, a od rozpoczęcia działalności ośrodek pomógł ponad 3 tysiącom osób.

Pierwsze Damy zapoznały się z niełatwą historią powstania hospicjum, jego działalnością, perspektywami i potrzebami. Siostra Michaela Rak już zapowiedziała kolejne wydarzenia mające pomóc placówce w zebraniu środków na dokończenie powstającego hospicjum dla dzieci oraz serdecznie podziękowała za wsparcie, jakie otrzymuje od strony polskiej. Agata Kornhauser-Duda i Diana Nausėdienė wyraziły ogromne uznanie dla pracy zakonnicy, wszystkich pracowników i wolontariuszy.

Podczas niezwykle wzruszających rozmów z Pierwszymi Damami pacjenci przebywający pod opieką hospicjum stacjonarnego zwracali uwagę na ogromną serdeczność i ciepło, jakimi są otaczani w tym najtrudniejszym okresie życia. Wileńska placówka zastępuje im dom, otacza zrozumieniem, dobrem i uśmiechem. W spotkaniu uczestniczyli też zaangażowani w działania hospicjum harcerze ZHPNnL oraz przedstawiciele Fundacji Aniołów Miłosierdzia.

Litewskie Kasy Chorych pokrywają jedynie około 30 procent wydatków hospicjum. Cieszący się wielkim zaufaniem chorych i ich rodzin ośrodek funkcjonuje i rozwija się dzięki niezwykłemu zaangażowaniu jego założycielki, ale także personelu, wolontariuszy i darczyńców. Hospicjum współpracuje z młodzieżą szkolną, a odbywający karę więźniowie pobliskiego zakładu karnego także włączają się w pomoc osobom terminalnie chorym. Obecnie z hospicjum współpracuje 120 wolontariuszy, którzy angażują się na różnych płaszczyznach, wspierając pracę lekarzy, pielęgniarek, pomocy pielęgniarskiej, pracownika socjalnego, psychologa, pracowników biurowych i wielu innych.

Hospicjum położone jest w na Wzgórzu Zbawiciela, w miejscu, gdzie Eugeniusz Kazimierski namalował według wskazówek świętej Faustyny obraz Miłosierdzia Bożego.

prezydent.pl

drukuj