fot. PAP

PGZ tworzy konsorcjum do programu „Wisła”

Polska Grupa Zbrojeniowa i 10 należących do niej spółek zawiązuje konsorcjum offsetowe w ramach projektu „Wisła”. Konsorcjum ma zapewnić udział polskiego przemysłu we wdrażaniu i obsłudze systemu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”. 

Program przewiduje zakup 8 baterii od 2018 r. Jego szacunkowa wartość to 16 mld zł. Dziś założeniami offsetowymi do programu „Wisła” ma się zająć komitet offsetowy przy MON.

Konsolidacja w PGZ państwowych zakładów przemysłu obronnego to właściwy krok – mówi poseł Michał Jach z sejmowej komisji obrony.

Taka przemyślana, kompleksowa decyzja może pozwolić na to, że polski przemysł zbrojeniowy zanotuje jakościowy skok w dziedzinie technologii produkcji najnowocześniejszej broni i technologii, wykorzystywanej nie tylko na cele obronne, ale także podwójnego zastosowania, czyli w przemyśle cywilnym również. To jest decyzja, mam nadzieję, przemyślana i przygotowana. Polska nauka i technika na tym skorzysta – zaznacza poseł Michał Jach.

W skład zawiązanego konsorcjum weszły oprócz PGZ SA zakłady PIT Radwar, PCO, Mesko, Zakłady Mechaniczne „Tarnów”, Stalowa Wola, Wojskowe Zakłady Elektroniczne, Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, OBR Centrum Techniki Morskiej oraz spółka Jelcz.

RIRM

drukuj