fot. twitter.com

PGZ oraz Lockheed Martin podpisały umowy offsetowe w ramach pierwszej fazy programu Wisła

Pięć spółek należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej skorzysta ze zobowiązań offsetowych Amerykanów związanych z pierwszą fazą programu Wisła. Dziś w obecności ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka podpisane zostały umowy.

Z offsetu wartego ponad 700 milionów złotych skorzysta centrala Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz podległe jej: Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi i Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy.

– PGZ stanie się w pełni nowoczesnym partnerem, mogącym uczestniczyć w globalnym szeregu dostaw. Stanie się firmą zdolną technologicznie do realizacji nowych wyzwań na potrzeby polskiej armii – podkreśla prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Witold Słowik.

Na dobrą współprace liczy wiceszef amerykańskiego koncernu Lockheed Martin Jay Pitman.

– Zobowiązujemy się do współpracy. Jednocześnie zapewniamy Polsce dodatkowe możliwości technologiczne – zaznacza Jay Pitman.

Podpisane dziś umowy obejmują 15 zobowiązań offsetowych wynikającej z kontraktu na zakup Patriotów, który warty jest 4,75 mld dolarów. Dotyczą one głównie pozyskania zdolności do produkcji wybranych elementów pocisków PAC-3 MSE. W Polsce będą też wytwarzane i serwisowane części wyrzutni tych pocisków. Dzięki współpracy z Lockheed Martin w większym stopniu polskie podmioty będą też serwisować samoloty F-16.

– W istocie wartość tej umowy będzie można ocenić za kilka lat, gdy zobaczymy, czy PGZ była w stanie zaabsorbować rozwiązania offsetowe i w jakim stopniu wpłynęły one na innowacyjność i jakość jej produktów – mówi prof. Krzysztof Kubiak.

Ważnym elementem umowy jest też stworzenie w Polsce laboratorium do badań symulacyjnych pocisków rakietowych – podkreśla minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– To jest olbrzymia szansa na rozwój dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, ale to też jest olbrzymia szansa na to, żeby w Polsce były produkowane pociski, rakiety, które będą stanowiły wyposażenie sprzętu Wojska Polskiego – wskazuje minister Mariusz Błaszczak.  

W pierwszej fazie programu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Wisła, na który umowa została podpisana w ubiegłym roku, Polska otrzyma dwie baterie amerykańskich Patriotów. W drugiej fazie MON planuje zakup sześciu baterii. Cały czas trwają negocjacje. Polska zabiega o jak najlepsze warunki offsetu do kolejnej umowy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl