PAP/Przemysław Piątkowski

PGNiG dostarczy gaz do gmin, które zostały odcięte od paliwa z powodu sankcji nałożonych na rosyjską firmę Novatek

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dostarczy gaz do dziesięciu gmin, które zostały odcięte od błękitnego paliwa z powodu sankcji nałożonych na rosyjską firmę Novatek. Rząd podkreśla, że to czasowa przerwa w dostawie gazu, która powinna zakończyć się w ciągu najbliższych godzin.

W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę Polska nałożyła sankcje na kilkadziesiąt rosyjskich podmiotów gospodarczych. Uderzyły one m.in. w koncern Novatek, który jest drugim co do wielkości producentem gazu ziemnego w Rosji, a jednocześnie właścicielem spółki zarejestrowanej w Polsce odpowiedzialnej za dystrybucję tego surowca. W wyniku nałożonych sankcji, w kilkunastu gminach doszło do czasowego przerwania dostaw błękitnego paliwa.

– Dzisiaj pan premier Mateusz Morawiecki na podstawie ustawy o zarządzaniu kryzysowym wydał polecenia spółkom Skarbu Państwa, m.in. PGNiG-owi, PSG-owi oraz Gaz-System-owi, aby w niezwłocznym tempie dostarczyć gaz do sieci, których formalnym właścicielem jest firma Novatek – poinformował rzecznik prasowy rządu, Piotr Müller.

Jak dodał, firma Novatek została ponadto zobowiązana do przekazania swoich sieci przesyłowych polskim spółkom Skarbu Państwa.

– Dzisiaj te spółki, już po konsultacjach z wczoraj, rozpoczynają działania w poszczególnych miejscowościach w celu wydania instalacji gazowych oraz ich niezwłocznego, ponownego uruchomienia pod nadzorem spółek Skarbu Państwa, tak aby te miejsca ponownie odzyskały możliwości związane z dostawami gazu – zaznaczył Piotr Müller.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapewni dostawy gazu na terenie dziesięciu gmin. Chodzi o gminy: Cegłów, Kałuszyn, Lubień Kujawski, Lubowidz, Łeba, Mieścisko, Mrozy, Polanów, Zagórów i Żuromin. Dystrybucją zajmie się Polska Spółka Gazownictwa. Dostawy surowca powinny zostać przywrócone w ciągu kilkunastu godzin. Jeśli osoby pracujące dla rosyjskiej spółki nie będą chciały udostępnić swoich sieci przesyłowych, może im grozić odpowiedzialność karna.

– Na ten wariant też jesteśmy gotowi, gdyby trzeba było, to środki przymusowe również będą zastosowane – podkreślił rzecznik rządu.

Polska nałożyła sankcje w sumie na 50 rosyjskich podmiotów. Ich fundusze zostały zamrożone. Zakazany jest m.in. import i tranzyt przez Polskę węgla i koksu z Rosji i Białorusi.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl