fot. pixabay.com

Pensja minimalna wzrośnie do 3 tys. złotych

3 tys. złotych – tyle ma wynieść pensja minimalna w przyszłym roku. To propozycja rządu skierowana do przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych miałaby wynieść 19 zł 60 gr.

Pani Sabina przez wiele lat pracowała na różnych stanowiskach – jako trener, sprzedawca i masażysta. Jej comiesięczne wynagrodzenie opiewa na ustawową kwotę minimalną. Obecnie wynosi 2,800 zł brutto.

– Płaca minimalna dalej jest za mała w porównaniu do wysokich cen, które są w sklepach i podatków, które płacimy – zauważyła Sabina Bagińska.

Rząd proponuje podniesienie minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku o 200 zł. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla pracujących na umowach cywilnoprawnych wzrosłaby o 1 zł i 30 gr. Pracownicy zbytnio nie odczują tej podwyżki – stwierdził dr Krystian Mieszkała, ekonomista.

– Obecna podwyżka stawki minimalnej czy pensji minimalnej nie spowoduje, że pensja będzie powyżej średniej krajowej, zatem dla większości osób nie będzie ona miała większego wpływu – argumentował dr Krystian Mieszkała.

Wyższa płaca minimalna może mieć negatywny wpływ dla pracodawców, którzy najbardziej odczuli skutki epidemii koronawirusa – zwrócił uwagę dr Grzegorz Piątkowski, ekonomista.

– Okres jest dla wielu przedsiębiorców trudny i pensja minimalna jako uniwersalna na całą Polskę może okazać się zabójcza dla pewnych branż – dodał dr Grzegorz Piątkowski.

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej rośnie także inflacja. Ceny towarów – jak informuje Główny Urząd Statystyczny – wzrosły o blisko 5 proc. To najwięcej od dziesięciu lat.

„W maju ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu do maja ubiegłego roku wzrosły o 4,7 proc., a w stosunku do kwietnia tego roku wzrosły o 0,3 proc.” – przekazał GUS.

Eksperci przewidują, że w najbliższych miesiącach wzrost cen nie wyhamuje. Dlatego trzeba walczyć z inflacją – zaznaczył dr Grzegorz Piątkowski.

– Inflacja jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym, jeśli przekracza pewne granice. Inflacja na niskim poziomie może być akceptowalna, natomiast 5 proc. już jest inflacją, z którą należy walczyć. Przede wszystkim trzeba ocenić, czy inflacja równo rozkłada się na wszystkie produkty – wyjaśnił ekonomista.

Propozycje minimalnej płacy w wysokości 3 tys. zł Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przekaże teraz do negocjacji Radzie Dialogu Społecznego. Negocjacje powinny zakończyć się w ciągu 30 dni od otrzymania propozycji. Jeśli Rada Dialogu Społecznego nie uzgodni wysokości pensji minimalnej, wówczas decyzje w tym zakresie podejmie Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Ustalone przez Radę Ministrów kwoty nie mogą być niższe niż zaproponowane Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji.

TV Trwam News

drukuj