fot. flickr.com

PE zwraca uwagę na braki infrastrukturalne na wschodzie Europy

Parlament Europejski, w przyjętym raporcie autorstwa europosła Prawa i Sprawiedliwości Tomasza Poręby, zwraca  uwagę na braki infrastrukturalne na wschodzie Europy. To przełom, jeśli chodzi o drogę Via Carpatia – wskazuje Tomasz Poręba.

Parlament Europejski podkreślił, że infrastruktura transportowa w środkowo-wschodniej części Unii Europejskiej jest słabiej rozwinięta niż w innych regionach europejskich. Konieczna jest poprawa tych połączeń komunikacyjnych – podkreślają eurodeputowani.

To pierwszy w historii raport Parlamentu Europejskiego wskazujący precyzyjnie korytarze transportowe, jakie powinny być budowane na wschodniej ścianie państw unijnych – mówi europoseł Tomasz Poręba.

– Strategiczny dokument mówi o tym, jakie szlaki komunikacyjne będą finansowane ze środków europejskich w najbliższych latach, a także jakie będą wpisane do sieci bazowej głównych korytarzy transportowych UE TEN-T. Ten raport mówi o tym, że należy go przedefiniować w sposób piramidalny i bardzo dobrze przemyślany w najbliższych latach na kierunki rozwojowe Unii Europejskiej – z tych, które obowiązują obecnie zachód-wschód na kierunki północno-południowe. To dla Polski może być szansa na ich ożywienie i na bardzo mocny rozwój gospodarczy północnej części naszego kraju – powiedział europoseł.

Raport daje zielone światło takim projektom jak Via Carpatia, Rail Baltica czy Via Baltica. Dzięki nim przyspieszony zostanie rozwój regionów Unii Europejskiej położonych peryferyjnie i szybciej dorównają one rozwiniętym obszarom Unii.

Raport Parlamentu Europejskiego nie jest wiążącym prawnie dokumentem. To wskazówka polityczna, na podstawie której swoje decyzje może podejmować KE.

RIRM

drukuj