PE potępia plany zamknięcia rosyjskiego Memoriału

Parlament Europejski potępił w przyjętej rezolucji wniosek rosyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości o zamknięcie Stowarzyszenia Memoriał.

Eurodeputowani zaapelowali o wycofanie wniosku przed zaplanowaną na 13 listopada rozprawą w Sądzie Najwyższym Rosji w tej sprawie.

Poseł Marek Jurek podczas debaty w Europarlamencie mówił, że atak na Memoriał to celowe działanie polityki Putina.

– Parę tygodni temu, na posiedzeniu, wzywałem goszczących u nas przedstawicieli Rady Europy do reakcji na prześladowanie Stowarzyszenia Memoriał, ponieważ atak na Memoriał, to atak na pamięć historyczną. Ten atak potwierdza jasno sowiecki charakter polityki Putina. Dobrze, że dzisiaj mówimy o tym w parlamencie. Jest tylko pytanie: dlaczego w rezolucji, nad którą będziemy głosować, obok sprawy Memoriału znajdują się sprawy politycznego ruchu homoseksualnego, tzw. LGBT? Takie natrętne połączenia służą tylko propagandzie Putina. Czy naprawdę autorom rezolucji o taki efekt chodzi? – pytał Marek Jurek.

Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości wystąpiło do Sądu Najwyższego z wnioskiem o zamknięcie Memoriału na początku października.

Stowarzyszenie Memoriał to organizacja zajmująca się badaniem i propagowaniem wiedzy nt. zbrodni radzieckich oraz ochroną praw człowieka w krajach byłego ZSRR.

RIRM 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl