Papież Franciszek w Ekwadorze: ewangelizowanie naszą rewolucją

Trwa podróż apostolska Ojca Świętego Franciszka do Ekwadoru. Papież sprawował dziś Eucharystię w Parku Dwóchsetlecia. Ewangelizowanie jest naszą rewolucją – podkreślał w czasie homilii Jego Świątobliwość. Zwracał także uwagę, że Ewangelizacja może być narzędziem jedności.

Eucharystia sprawowana w Parku Dwóchsetlecia to jeden z najważniejszych punktów podróży apostolskiej Ojca Świętego do Ekwadoru. Miejsce to nawiązuje do dwusetlecia krzyku o niepodległość Ameryki hiszpańskiej – przypomniał w homilii papież.

– Był to krzyk, zrodzony ze świadomości braku swobód, bycia uciskanymi i grabionymi oraz uzależnionymi „od korzyści tych, którzy aktualnie sprawują władzę” –  mówił Jego Świątobliwość.

Ojciec Święty mówił także o cudownym wyzwaniu, jakim jest ewangelizacja. Apelował, by wypływała ona z radości Ewangelii. Słowa te nabierają szczególnego znaczenia – zwłaszcza, że Kościół w kraju równika od 500 lat rozwija się dzięki pomocy misjonarzy. To także bezpośrednie nawiązanie do hasła papieskiej pielgrzymki do Ekwadoru: „Ewangelizować z radością”. To Ewangelizacja może być narzędziem jedności – podkreślał papież.

– Podczas gdy w świecie, zwłaszcza w niektórych krajach, pojawiają się na nowo w różnych formach wojny i konflikty, my chrześcijanie podkreślamy potrzebę uznania drugiego człowieka, leczenia ran, budowania mostów, zacieśniania relacji i pomagania, by «jeden drugiego nosił brzemiona» – zwrócił uwagę Ojciec Święty.

Papież podkreślał, że „Krzyk” głoszenia Ewangelii jest równie palący i pobudzający, co krzyk pragnień niepodległościowych i wyzwoleńczych sprzed ponad 200 lat. Przypomniał też, że dar dawania samego siebie na wzór Trójcy Świętej tworzy stosunki międzyludzkie.

Spotkanie papieża ze światem szkół i uniwersytetów na Papieskim Uniwersytecie Katolickim Ekwadoru, a następnie ze społeczeństwem obywatelskim w kościele św. Franciszka oraz wizyta w kościele Jezuitów – to kolejne punkty podróży apostolskiej Ojca Świętego do Ekwadoru.

Jutro papież odwiedzi dom spokojnej starości w Kito oraz spotka się z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi i seminarzystami. Wieczorem papież odleci do Boliwii, a w piątek uda się do Paragwaju. Wizyta papieża Franciszka w Ameryce Południowej potrwa do 12 lipca. Transmisje z pielgrzymki przeprowadzają TV Trwam i Radio Maryja.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj