Papież Franciszek o zamachu w Kabulu: Nieludzka przemoc

Papież Franciszek nazwał „nieludzką przemocą” zamach bombowy w stolicy Afganistanu, Kabulu, w którym zginęły w sobotę 103 osoby, a 235 zostało rannych. Papież modlił się z wiernymi za ofiary oraz o pokój w tym kraju.

Podczas niedzielnego spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie Franciszek powiedział: „Wczoraj napłynęła z Afganistanu bolesna informacja o straszliwej masakrze terrorystycznej w stolicy, Kabulu, gdzie zginęło ponad 100 osób, a wiele zostało rannych”.

„Kilka dni wcześniej inny ciężki zamach, także w Kabulu, zasiał przerażenie i śmierć w wielkim hotelu. Jak długo jeszcze naród afgański będzie musiał znosić nieludzką przemoc?” – mówił papież.

Następnie poprosił wiernych, aby razem z nim modlili się za ofiary oraz za tych, którzy działają na rzecz pokoju w Afganistanie.

Franciszek nawiązał też do obchodzonego w niedzielę Światowego Dnia Chorych na Trąd.

„Ta choroba niestety dotyka przede wszystkim osoby potrzebujące i najuboższe” – przypomniał.

Dodał: „Tych naszych braci i siostry zapewniamy o naszej bliskości i solidarności, a także modlimy się za tych, którzy się nimi opiekują i działają na rzecz ich ponownej integracji ze społeczeństwem”.

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę stycznia do Watykanu na spotkanie z papieżem przybyła dziecięca „Karawana Pokoju”, organizowana przez Akcję Katolicką z diecezji rzymskiej. Dwoje dzieci stanęło obok Franciszka w oknie Pałacu Apostolskiego i podziękowało mu za wszystkie jego apele o pokój oraz opowiedziało o inicjatywach Akcji Katolickiej.

Następnie papież z dziećmi wypuścił w niebo biało-żółte balony.

Zwracając się do tysięcy dzieci na placu Świętego Piotra powiedział: „Gdy modlimy się źle i nie żyjemy tak, jak chce tego Jezus, nasze modlitwy nie wznoszą się górę, potrzebna jest pomoc, żeby poszybowały”.

„Kiedy czujecie, że wasze modlitwy nie wznoszą się, szukajcie pomocy kogoś” – poradził Franciszek najmłodszym.

PAP/RIRM

drukuj