twitter.com/MRiRW_GOV_PL/

Państwa V4 apelują do Ukrainy o wycofanie skargi złożonej do WTO przeciwko Polsce, Węgrom i Słowacji

Ministrowie rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oczekują wycofania przez Ukrainę skarg wniesionych przez nią do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Politycy na spotkaniu w czeskiej Znojmie uznali, że pozwy utrudniają szukanie rozwiązań ws. zboża.

Z ministrami V4 połączył się szef ukraińskiego resortu rolnictwa. Polski wiceminister, Ryszard Bartosik, powiedział, że wycofanie skargi poprawiłoby atmosferę rozmów z Ukrainą.

– To angażuje nasze instytucje państwowe w wielomiesięczne procedury, zupełnie niepotrzebne. Powinniśmy szukać drogi do porozumienia. Ukraina postąpiła zbyt pochopnie i nie wycofuje skargi – wskazał wiceminister Ryszard Bartosik.

Ukraiński minister przedstawił proponowane rozwiązanie sporu, które zakłada wydawanie przez Ukrainę licencji na wywóz zboża. Wiceszef resortu rolnictwa zaznaczył, że takie rozwiązanie jest nie do przyjęcia przez stronę polską.

– To my powinniśmy wydawać zgody na przyjmowanie bądź odrzucanie zboża. To stanowisko może doprowadzić do niekontrolowanego napływu zboża do naszego kraju – zwrócił uwagę Ryszard Bartosik.

https://twitter.com/MRiRW_GOV_PL/status/1706629432515920311

Ministrowie rolnictwa Polski, Czech, Słowacji i Węgier wezwali Komisję Europejską do kontroli korytarzy solidarnościowych, przez które ukraińskie zboże ma trafiać do państw trzecich. Zasugerowali także wprowadzenie systemu kaucji na ukraińskie produkty rolne przewożone przez terytorium Unii Europejskiej.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl