fot. PAP/EPA

Palestyńczycy protestują przeciwko budowie żydowskich osiedli

Izraelski rząd postanowił zbudować półtora tysiąca nowych domów na Zachodnim Brzegu Jordanu i we wschodniej części Jerozolimy. Minister budownictwa Uri Ariel ogłosił już  przetarg. Palestyńczycy protestują i wzywają Stany Zjednoczone do „ostrych kroków” wobec Izraela.

Przetarg na budowę nowych mieszkań na okupowanych terytoriach palestyńskich ogłoszono w reakcji na powstanie nowego palestyńskiego rządu jedności. Rząd ten tworzy umiarkowany Fatah prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa i radykalny Hamasem, uważany przez Zachód za organizację terrorystyczną.

 W odpowiedzi na ogłoszenie przetargu Palestyńczycy wezwali Stany Zjednoczone do podjęcia „poważnych kroków” przeciwko Izraelowi. Nimr Hammd – doradca prezydenta Abbasa – powiedział agencji AFP, że ta decyzja premiera Izraela chce popchnąć Palestyńczyków do konfrontacji, albo umiędzynarodowienia konfliktu.

Osadnictwo izraelskie na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej to główna przeszkoda w rozmowach pokojowych. W świetle prawa międzynarodowego jest ono nielegalne.

 

 

TV  Trwam News 

drukuj