fot. prezydent.pl

Pałac Prezydencki: para prezydencka wzięła udział w wernisażu „Oblicza Polski – oblicza Polaków”

Para prezydencka uczestniczyła w wernisażu wystawy malarstwa „Oblicza Polski – oblicza Polaków”. Jest to kolejna odsłona prezentacji sztuki polskiej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wystawę przygotowało Muzeum Narodowe w Krakowie.

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu nawiązał do ubiegłorocznych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Podziękował szefom instytucji kulturalnych za włączenie się w różnych formułach w promowanie polskiej kultury. Prezydent opowiedział też o najnowszej wystawie.

– Prezentuje Polskę, prezentuje nas Polaków przez cały szereg pokoleń. Poczynając od pierwszej Rzeczypospolitej, poprzez czas zaborów, aż do współczesności. Jest z nami zresztą pan Romuald Oramus, którego praca także będzie zdobiła Pałac Prezydencki do stycznia 2020 roku. Ogromnie się cieszę, że będziemy mogli tę wystawę zobaczyć my dzisiaj, ale przede wszystkim, że będą tę wystawę mogły zobaczyć i głowy państw i goście, którzy odwiedzają Pałac Prezydencki – profesorowie, sędziowie, wszyscy ci, którzy tutaj wraz z rodzinami bardzo często przybywają, żeby odebrać swoje nominacje. Zawsze jest to związane także ze zwiedzaniem Pałacu – zaznaczył Andrzej Duda.    

Znalazły się tam prace Jacka Malczewskiego, Zbigniewa Pronaszki, Leona Wyczółkowskiego, ale także malarzy współczesnych, jak Wiesława Szamborskiego czy Romualda Oramusa.

Wystawę Oblicza Polski – oblicza Polaków” będzie można zobaczyć w Pałacu Prezydenckim przez najbliższy rok – do stycznia 2020 r.

RIRM

drukuj