fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

P. Soloch i K. Szczerski: Nowa administracja w USA i kontynuacja partnerstwa z Polską

Mimo zmiany amerykańskiej administracji priorytety współpracy polsko-amerykańskiej się nie zmieniają – podkreślali szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch oraz prezydencki minister Krzysztof Szczerski po telefonicznej rozmowie z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’iem Sullivanem .

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch, rozmawiał w środę telefonicznie z Jake’iem Sullivanem; w rozmowie uczestniczył też sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Krzysztof Szczerski.

Paweł Soloch podkreślił po rozmowie, że jej tematem były wspólne polsko-amerykańskie przedsięwzięcia, „przede wszystkim w aspekcie bezpieczeństwa”.

 Jak dodał, doradca prezydenta Joe Bidena „w całej rozciągłości potwierdził zaangażowanie strony amerykańskiej” we współpracę wojskową, zarówno jeśli chodzi o współpracę sił zbrojnych, jak i modernizację techniczną polskiego wojska, a także w ramach NATO.

„Jeśli chodzi o współpracę w zakresie bezpieczeństwa, mamy do czynienia z pełną kontynuacją tego, co Polska i Stany Zjednoczone do tej pory wykonywały” – powiedział szef BBN w TVP Info.

Dodał, że rozmowa otworzyła perspektywy „bezpośredniego kontaktu między naszymi prezydentami”.

Także Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę, że „zmieniła się amerykańska administracja, natomiast priorytety są te same”.

„Podstawy do dobrej współpracy są zachowane, możemy mówić o pełnej kontynuacji strategicznego partnerstwa” – powiedział minister dla TVP Info. Odnosząc się do militarnego wymiaru współpracy dodał, że „bezpieczeństwo Polski i Ameryki jest wspólne”.

Polityk zaznaczył, że rozmowa dotyczyła także współpracy gospodarczej, również w aspekcie inicjatywy Trójmorza. Krzysztof Szczerski podkreślił, że administracja prezydenta Joe Bidena deklaruje zaangażowanie w ten projekt, postrzegając go jako „strategiczny element relacji transatlantyckich”.

Poinformował, że jednym z tematów rozmowy były możliwości współpracy ekonomicznej w kontekście przezwyciężania gospodarczych skutków pandemii.

„Mówiliśmy także dużo – i to jest nowy aspekt – o współpracy energetycznej w kontekście klimatu. Nowa administracja amerykańska jest bardzo nastawiona na transformację energetyczną, jest tu pole do współpracy” – powiedział Krzysztof Szczerski.

„Wbrew pozorom idziemy w tym samym kierunku, różnymi ścieżkami, w różnym tempie, ale mamy szansę, żeby zbudować wokół tego nowe partnerstwo” – dodał prezydencki minister.

Wskazał na kwestie dywersyfikacji źródeł energii, bezpieczeństwo energetyczne, uniezależnienie się od dostaw z Rosji, „ale także rozwój zielonej energii”.

Zdaniem Krzysztofa Szczerskiego jest to szansa, aby Polska i USA odegrały rolę w działaniach na rzecz transformacji energetycznej, także na forum europejskim i w działaniach transatlantyckich w tej dziedzinie. Dodał, że za polsko-amerykańskie partnerstwo mają w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy odpowiadać [Biuro Polityki Międzynarodowej] (jego utworzenie Krzysztof Szczerski zapowiedział na początku stycznia 2021 roku) oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl