fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

P. Mucha: Prawdopodobieństwo startu Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich – bardzo wysokie

Prawdopodobieństwo, że Andrzej Duda będzie ponownie ubiegał się o urząd prezydenta można już dziś określić jako bardzo wysokie – powiedział w poniedziałek wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Dodał, że wynik wyborów parlamentarnych to spektakularny sukces PiS.

Paweł Mucha był pytany w poniedziałek w TVP1, czy Andrzej Duda zdecyduje się powtórnie ubiegać o urząd prezydenta. Według ministra jest on dziś naturalnym kandydatem dla wielu Polaków.

„Prezydent podkreśla, że czuje się w pełni sił do tego, żeby pełnić urząd prezydenta” – powiedział nawiązując do wywiadu, którego Andrzej Duda udzielił gazecie „Polska Times”.

Andrzej Duda w rozmowie z „Polska the Times” na pytanie, czy jest przesądzone, że będzie starał się o reelekcję odpowiedział: „Jestem względnie młodym człowiekiem i nie wybieram się jeszcze na emeryturę”. Pytany, czy rywalizacja z kobietą byłaby inna, prezydent odparł: „nie sądzę”. Dopytywany, czy obawiałby się stanięcia do walki z Donaldem Tuskiem Andrzej Duda stwierdził, że „ktoś, kto czegokolwiek czy kogokolwiek się boi, nie może być Prezydentem RP”.

Paweł Mucha wyraził przekonanie, że kampania przed wyborami prezydenckimi rozpocznie się niedługo.

„Najpierw mamy oczywiście kwestie i okoliczności związaną z formowaniem rządu, a później pewnie wejdziemy w okres bardzo dynamicznej sytuacji, jeżeli chodzi o kampanię wyborczą” – powiedział minister.

Według niego można się spodziewać oficjalnej wypowiedzi prezydenta dotyczącej jego decyzji co do startu w wyborach. Jak powiedział, prawdopodobieństwo tego, że prezydent wystartuje „można już dziś określić jako bardzo wysokie”.

Odnosząc się do wyborów parlamentarnych Paweł Mucha ocenił, że jest „to jest spektakularny, ogromny sukces Prawa i Sprawiedliwości”.

„To jest wygrana przy najwyższej frekwencji od 30 lat – bo taka (jak przy ostatnich wyborach parlamentarnych) była w 1989 roku, kiedy Polacy decydowali w wyborach czerwcowych” – zauważył prezydencki minister.

Dodał, że Zjednoczona Prawica nie tylko odnowiła swój mandat do rządzenia, ale też uzyskał w Sejmie samodzielną większość.

„Cztery lata temu mówiono, że to wynik jakiegoś zderzenia przypadkowych okoliczności doprowadziło do tego wyniku. Teraz przy bardzo intensywnej kampanii, wysokiej frekwencji to wielki sukces Jarosław Kaczyńskiego i Prawa i Sprawiedliwości” – powiedział prezydencki minister.

Wiceprezes PiS, europoseł Joachim Brudziński powiedział w poniedziałek, że Zjednoczona Prawica jest już na rozbiegu kampanii prezydenckiej.

„Za tym idzie będziemy za chwilę ogłaszali skład sztabu, oczywiście w porozumieniu z panem prezydentem Andrzejem Dudą, który – nie jest chyba dla nikogo żadną tajemnica – jest kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta kolejnej kadencji” – zapowiedział Joachim Brudziński, który był szefem sztabu PiS na czas wyborów parlamentarnych.

PAP

drukuj