P. Jaki: MS uruchomiło stronę internetową, gdzie podane są powody wprowadzenia ustawy o IPN

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki poinformował, że Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło stronę internetową „German Death Camps – Not Polish”, gdzie m.in. tłumaczone są wszystkie powody związane z wprowadzeniem nowelizacji ustawy o IPN. „Mamy obowiązek zadbać o wizerunek Polski za granicą” – zaznaczył.

Prezydent poinformował we wtorek, że po analizie sytuacji i po analizie proponowanych przepisów, zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN; jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, aby zbadał, czy wolność słowa nie jest przez przepisy noweli ustawy o IPN w sposób nieuprawniony ograniczona oraz by TK zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Patryk Jaki powiedział dziennikarzom w Sejmie, że przychodzi moment na redefinicję polskiej polityki historycznej i trzeba pokazywać sukcesy naszego państwa.

„To nie oznacza jednocześnie, że będziemy zabraniali dyskusji na przykład o Jedwabnem, ale pamiętajmy, (że) my mamy obowiązek jako elity polskiego państwa zadbać o wizerunek Polski za granicą” – podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

Jak dodał, jest przekonany, że „jako naród polski mamy wiele takich elementów, czy części historii, którymi możemy się na świecie chwalić, a których świat nie zna”.

Wiceminister podkreślił, że Polska musi wykonać naprawdę bardzo wiele pracy, żeby pokazać jak dzielnym, odważnym narodem byli Polacy i że to Polacy ratowali Żydów.

Patryk Jaki poinformował też, że Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło nową stronę internetową Germandeathcampsnotpolish.com.

„Po angielsku tłumaczymy wszystkie powody, które były związane z wprowadzeniem tej ustawy w życie. I mam nadzieję, że ta prawda będzie konsekwentnie krok po kroku docierała do świata” – dodał Patryk Jaki.

PAP/RIRM

drukuj