fot. PAP/Darek Delmanowicz

Ostatni tydzień wakacji ma być upalny. Służby apelują o zachowanie rozwagi, szczególnie nad wodą

Według prognoz pogoda podczas ostatniego tygodnia wakacji może pozwolić na aktywny wypoczynek, a upały sprzyjają spędzaniu czasu chociażby nad wodą. Stąd apel o zachowanie rozwagi i podstawowych zasad bezpieczeństwa.

 

Od początku wakacji trwają kontrole kolonii, półkolonii czy obozów. Inspektorzy sanepidu pod lupę biorą między innymi warunki żywieniowe, higieniczno-sanitarne i dokumentację medyczną personelu. Zwracają też uwagę na bezpieczeństwo uczestników.

– Te kontrole będą do końca wakacji – zapewnia Cyryla Staszewska z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Poznaniu.

W zeszłym roku z powodu złego stanu sanitarnego w kuchni ukarano jednego z organizatorów wypoczynku. Sanepid nie tylko nakłada mandaty, ale i poucza.

Organizuje na przykład spotkania dla dzieci w domach kultury.

– Będziemy tam poruszać tematykę związaną z bezpieczeństwem podczas wakacji i tutaj szczególnie będziemy mówili o bezpieczeństwie nad wodą – wyjaśnia Emilia Nasowińska z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Poznaniu.

A o bezpieczeństwie nad wodą warto przypominać, bo utonięć w wakacje wciąż jest bardzo wiele.

– W związku z tym cały czas policjanci apelują do wszystkich, którzy korzystają z wypoczynku nad wodą o to, żeby przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jedną z najbardziej kluczowych jest to, żeby nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu, ponieważ wtedy automatycznie człowiek przecenia swoje umiejętności pływackie – przypomina Maciej Święcichowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Mundurowi apelują, aby kąpać się w miejscach strzeżonych. Tam, gdzie są ratownicy. Wchodząc do wody warto zanurzać się stopniowo. Po to, aby nie doznać szoku termicznego. W zeszłym roku według policyjnych statystyk utonęło aż 545 osób.

TV Trwam News/RIRM

drukuj