PAP/EPA

Kolumbia zaproponuje w ONZ pakt regionalny na rzecz Amazonii

Prezydent Kolumbii Ivan Duque Martinez zapowiedział w niedzielę że we wrześniu zaproponuje na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ pakt regionalny na rzecz zachowania środowiska naturalnego Amazonii aby uniknąć w przyszłości takich masowych pożarów jak obecnie.

„Chcemy pilotować pakt na rzecz zachowania środowiska naturalnego Amazonii między krajami, które dzielą między siebie terytorium tego obszaru” – powiedział Duque w indiańskiej wiosce Isla Ronda, na południu kraju, w departamencie Amazonas.

Dodał, że chociaż Kolumbia nie ma obecnie takiego problemu z pożarami jak Brazylia, to jednak musi się przygotować na taką ewentualność.

„Obecne pożary to dzwonek alarmowy” – podkreślił Duque.

Kolumbia jest jednym z krajów, na których terytoriach leży Amazonia – pozostałe to Peru, Brazylia (mająca największą część Amazonii) oraz Boliwia, Wenezuela, Gujana, Gujana Francuska, Surinam i Ekwador.

W najbliższy wtorek Duque zamierza omówić jego inicjatywę ze swoim peruwiańskim odpowiednikiem Martinem Vizcarrą Cornejo.

W ubiegłą, sobotę prezydent Kolumbii zaapelował do społeczności międzynarodowej aby zrozumiała, że „poza dyskusjami potrzebne są środki oraz wsparcie naukowców aby zachować nasze amazońskie płuca”.

Ivan Duque rozmawiał już telefonicznie z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro. Po tej rozmowie oświadczył, że środki należy przeznaczyć również na zwalczanie międzynarodowego przemytu okazów flory i fauny Amazonii.

Według oficjalnych danych pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z takim samym okresem w ub. roku. Dotychczas wykryto prawie 80 tys. ognisk pożarów, które szybko się rozprzestrzeniają.

Pożary tropikalnych lasów deszczowych w Amazonii są normalnym zjawiskiem o tej porze roku. Jednak tym razem ekolodzy twierdzą, że znaczna część tych pożarów jest celowo wzniecana przez farmerów, którzy chcą w ten sposób powiększyć pastwiska i pola uprawne.

PAP/RIRM

drukuj