fot. PAP

Onkolog apeluje do polityków: znieście limity w leczeniu chorych na raka

Gdański onkolog zwrócił się z apelem do polityków o zlikwidowanie liczby limitów w leczeniu chorych na raka. List otwarty jest prośbą o podjęcie konkretnych decyzji.

Ministerstwo potwierdziło otrzymanie pisma i zapewniło, że w najbliższym czasie ustosunkuje się do treści listu i postulatów.

Prof. Jacek Jassem wysłał swój list do premiera, prezydenta i ministra zdrowia. Onkolog w treści listu zaznaczył, że nowotwory stanowią główną przyczynę przedwczesnej umieralności Polaków i stanowią największe obciążenie społeczne spośród wszystkich schorzeń. Prof. Jassem podkreślił również , że mimo stałego zwiększania wydatków państwa, wyniki leczenia nowotworów są w Polsce znacznie gorsze w porównaniu ze średnią Unii Europejskiej i pogarszają się w stosunku do „nowych” krajów Unii.

Według profesora w efektywnym leczeniu nowotworów pomocna może być polityka, bo należy znieść limity na leczenie chorych na raka oraz lepiej dysponować przeznaczonymi na ten cel pieniędzmi. Chorych na raka przybywa, niestety w ślad za tym nie idzie zwiększanie środków na walkę z tą chorobą. Lekarze i dyrektorzy szpitali akcentują, że tego problemu nie można lekceważyć.

– Chorych onkologicznych przybywa nam w tempie dużo szybszym, niż pieniędzy z kontraktu. Myślę, że w tym momencie to taka sygnalizacja, że jest to problem, którego nie wolno lekceważyć – powiedziała Barbara Kawińsk, dyrektor medyczny i członek zarządu szpitala PCK w Gdyni.

List dotarł już do adresata i jak zaznacza resort zdrowia w najbliższym czasie wyda oficjalną odpowiedź. Natomiast prof. Jassem wyjaśnia, że sam odpowiedzi na apel nie dostał, ale został zaproszony w poniedziałek do Ministerstwa Zdrowia.

RIRM

drukuj