pixabay.com

Około 300 tys. Polaków cierpi na zespół przewlekłego zmęczenia

Na zespół przewlekłego zmęczenia cierpi nawet 300 tys. Polaków. Mało kto wie, że to choroba, którą trzeba leczyć.

Zmęczenie towarzyszy nam w codziennym życiu, jednak to patologiczne, które nie cofa się w normalnym procesie regeneracji, powinno nas skłonić do diagnostyki i podjęcia leczenia, gdyż może być też objawem groźnych chorób.  O tej porze roku infekcje wirusowe obniżają naszą odporność i sprawiają, że zmęczenie jeszcze bardziej daje nam się we znaki. Lekarze zachęcają do aktywności fizycznej, która może nam pomóc przezwyciężyć ten trudny okres i pozbyć się zmęczenia.

Rehabilitacja i aktywność ruchowa są bardzo ważne. Muszą być one dostosowane do możliwości pacjenta – mówił kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Konrad Rejdak.

Ze zmęczeniem i brakiem energii na przedwiośniu możemy walczyć poprzez wprowadzenie codziennych zdrowych nawyków.

– Ekspozycja na słońce i zasoby witaminy D3 są tu bardzo ważne. Mogą okazać się bardzo pomocne w niwelowaniu stanów zmęczenia – zaznaczył prof. Konrad Rejdak.

Zmęczenie to czasami objaw wielu groźnych chorób, m.in. tarczycy, cukrzycy, nowotworów czy stwardnienia rozsianego. Dlatego nie należy go lekceważyć i poszukać pomocy u specjalisty zawsze, gdy taki stan towarzyszy nam przez dłuższy czas.

– Depresja może nasilać poczucie zmęczenia. Właśnie zaburzenia obwodowe w zakresie mięśni, stawów oraz nerwów obwodowych, ale też stany metaboliczne, jak cukrzyca. Zatem musimy podjąć badania diagnostyczne, aby wskazać potencjalną przyczynę, a tym samym podjąć działania, które uchronią nas przed tym objawem – wskazał prof. Konrad Rejdak.

Więcej informacji na temat nadmiernego zmęczenia zawiera m.in. artykuł dotyczący tego, jakie choroby mogą objawiać się ciągłą apatią i brakiem siły, a także obszerny wywiad na temat zespołu przewlekłego zmęczenia. Znajdziemy je w marcowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”, który jest już w sprzedaży.

W marcowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie” szczególnie polecam artykuły dotyczące głównego tematu, czyli przewlekłego zmęczenia. Czym może być spowodowane? Znajdziemy tam też porady ekspertów, jak na przedwiośniu zyskać siły i energię – mówiła redaktor naczelna „Szlachetnego Zdrowia”, Anna Zalech.

W miesięczniku znajdziemy także wiele innych ciekawych artykułów, m.in. przepisy na naturalne środki do sprzątania oraz wywiad ze znawcą roślin leczniczych – Zbigniewem Nowakiem.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl