EPA/VALDA

Misja NATO Baltic Air Policing przeniosła się z Estonii na Łotwę

W bazie w Lielvarde na Łotwie w sobotę oficjalnie powitano misję NATO Baltic Air Policing. Dowództwo nad nią od polskich sił powietrznych przejęły siły niemieckie. Misja przeniosła się na Łotwę na dziewięć miesięcy w związku z remontem estońskiej bazy w Amari.

Misja NATO Baltic Air Policing po raz pierwszy jest prowadzona z bazy w Lielvarde. To ważny dzień dla naszego kraju i Sojuszu – podkreślił łotewski minister obrony, Andris Spruds. Wyraził wdzięczność wszystkim sojusznikom, którzy angażują swoje siły w misję obrony przestrzeni powietrznej NATO.

„To ważne pod kątem odstraszania i obrony” – dodał.

„Możliwość prowadzenia misji z wielu miejsc wyraźnie pokazuje, że NATO-wska zintegrowana obrona przeciwlotnicza może być sprawna, szybka i wiarygodna, jeśli chodzi o obronę naszej przestrzeni powietrznej” – oznajmił.

Pięć niemieckich samolotów Eurofighter wylądowało w Lielvarde 26 lutego. Już w piątek, gdy oficjalnie rozpoczęła się misja, myśliwce wystartowały z bazy, by przechwycić dwa rosyjskie samoloty wojskowe w pobliżu wód terytorialnych Łotwy [czytaj więcej].

Niemieckie siły przejęły dowództwo od polskich lotników XII zmiany PKW ORLIK w Amari. W ramach misji od listopada 2023 r. polscy piloci strzegli nienaruszalności przestrzeni powietrznej trzech krajów bałtyckich – podkreśliła ambasada RP w Rydze.

W środę ministerstwo obrony Estonii poinformowało o odznaczeniu medalami za pomyślną służbę stacjonujących w Estonii żołnierzy polskich sił powietrznych.

W sobotnim otwarciu bazy NATO Baltic Air Policing w Lielvarde udział wzięła też ambasador RP na Łotwie, Monika Michaliszyn.

Misja polegająca na patrolowaniu przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii realizowana jest od 2004 roku, kiedy kraje te wstąpiły do NATO. W ramach misji samoloty stratują też z bazy lotniczej w Szawlach na Litwie.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl