Ogólnopolskie spotkania informacyjne dot. reformy prawa gospodarczego

„Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany” – to hasło ogólnopolskich spotkań informacyjnych dla przedsiębiorców i urzędników o zmianach, które przynosi reforma prawa gospodarczego, w tym Konstytucja Biznesu.

Konstytucja Biznesu to gruntowna reforma prawa gospodarczego, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają polscy przedsiębiorcy. O zmianach prawnych ułatwiających zakładanie i prowadzenie firm mówili w poniedziałek w Gdańsku eksperci z kilku ministerstw, m.in. z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Podstawowe założenia Konstytucji Biznesu to jest przede wszystkim postawienie przedsiębiorcy jako klienta w centrum zainteresowania urzędów. To znaczy, że urzędy muszą kierować się zasadą zaufania, wsparcia, pomocy dla przedsiębiorców; mają pomagać i wspierać na każdym etapie prowadzenia działalności, na każdym etapie rozwoju firmy – powiedziała Wioleta Rutkowska, ekspert Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Jednym z celów spotkań jest promowanie wszelkich działań administracji, a zwłaszcza administracji podatkowej wśród małych i średnich przedsiębiorców – dodał Janusz Buchulczyk z Krajowej Administracji Skarbowej.

– Zmiany, które zaprezentowaliśmy dotyczą głównie małych podatników. Są to podmioty, które mają określoną wysokość obrotów – przychodów. Mogą wtedy wystąpić na uproszczonej formie podatkowania, zryczałtowanej, mogą kwartalnie rozliczać podatek dochodowy. To jest skierowane przede wszystkim do tych podmiotów – wskazał Janusz Buchulczyk.

Reformy dotyczą nie tylko podatników, ale też aparatu skarbowego, który przechodzi gruntowne zmiany – powiedziała Wioleta Rutkowska.

– Urzędy zmieniają się już dla przedsiębiorców, dla klientów. Odchodzimy już od nazewnictwa „petent”. Klientów nazywamy klientem. Urzędy zmieniają się: zmieniają się urzędy skarbowe, zmieniają się ZUS-y, zmieniają się urzędy miast i gmin, chociażby w zakresie kontroli skarbowej, to znaczy, że kontrole już nie są losowe – zaznaczyła ekspert Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Konstytucja Biznesu zwraca też uwagę na zagrożenia płynące z niewiedzy lub niedoinformowania przedsiębiorców – mówił Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik powiatowy ZUS w województwie pomorskim.

– Musimy też mówić o pewnego rodzaju ryzykach, dlatego że trzeba pamiętać, że mały ZUS to też w przyszłości mała emerytura, czyli jeżeli opłacamy niższe składki, to one potem rzutują na przyszłą emeryturę czy na wysokość innych świadczeń, które będziemy wypłacać z ubezpieczenia społecznego – powiedział Krzysztof Cieszyński.

Gdańskiemu spotkaniu towarzyszyła strefa informacyjna.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl