fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Ogólnopolska akcja wykrywania osteoporozy

Ruszyła ogólnopolska akcja wykrywania osteoporozy. Do końca września w 100 polskich miastach będzie można skorzystać z bezpłatnych badań, Badania będą przeprowadzane w mobilnych centrach – Osteo-Busach.

Osteoporoza to choroba układu kostnego. Skutkuje przede wszystkim pogorszeniem się stanu kości, co naraża chorych na większe ryzyko złamania. W Polsce z tym schorzeniem żyje około 3 milionów osób, ale bardzo duży odsetek nie jest świadomy choroby i się nie leczy. Wczesne rozpoznanie osteoporozy pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dlatego ważne są badania profilaktyczne. Te od wczoraj bezpłatnie przeprowadza Fundacja Neuca dla Zdrowia. Badania można wykonać w mobilnych centrach. Do końca września Osteo-Busy zawitają do 100 polskich miejscowości.

Badanie, które przeprowadza wykwalifikowany personel, trwa około 7 min., a poprzedza je wywiad z pacjentem. Po jego zakończeniu pacjent otrzymuje wydrukowany wynik oraz wskazówki dotyczące profilaktyki osteoporozy. Udział w badaniu jest bezpłatny. Wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać w ciągu siedmiu dni przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie ma się ono odbyć w danej miejscowości. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: https://fundacjaneuca.pl/.

TV Trwam News/RIRM

drukuj