Ogłoszono wyniki konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Prezes IPN: Nadesłane prace dowodzą, że zamysł oprawców, by Polski nie było – nie powróci

Ogłoszono wyniki konkursu upamiętniającego Zbrodnię Katyńską w jej 80. rocznicę. Konkurs „Polskie serce pękło. Katyń 1940” rozpoczął się 1 lutego, był skierowany do młodzieży ze szkół średnich z terenu Rzeczpospolitej Polskiej.

Wydarzenie zainicjowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. W Komitecie Honorowym znaleźli się: prezydent Andrzej Duda, ministrowie: obrony narodowej Mariusz Błaszczak, spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Młodzież miała możliwość złożenia swoich prac w dwóch kategoriach: pracy plastycznej – w formie projektu kartki pocztowej formatu nieprzekraczającego A5 w odniesieniu do tytułu konkursu oraz pracy pisemnej „Dlaczego nie wolno nam zapomnieć o Katyniu?”.

Prace nadesłane na konkurs pokazują, że po latach Polska niepodległa wygrywa – wskazał podczas ogłoszenia wyników prezes IPN dr Jarosław Szarek.

– Konkurs katyński 80 lat po dokonaniu tej zbrodni przez oprawców sowieckich, przekreśla dążenia tych, którzy do tej zbrodni doprowadzili i ją wykonali. 80 lat później kolejne pokolenie Polaków, polska młodzież w wolnej, niepodległej Polsce w Zbrodni Katyńskiej szukała inspiracji do swych prac plastycznych, literackich. Otrzymaliśmy wiele bardzo dojrzałych prac. To dowodzi, że ten zamysł oprawców, żeby pomysł, by Polski nie było, nie powróci – podkreślił.

W każdej z kategorii przyznano 7 wyróżnień oraz nagrody główne za miejsca od trzeciego do pierwszego. Retransmisję ogłoszenia wyników oraz wykaz wyróżnionych można znaleźć na stronie internetowej www.tvpparlament.pl.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl