Ogłoszono stan alarmu z powodu upałów dla 13 miast we Włoszech

Ministerstwo zdrowia Włoch ogłosiło stan alarmu z powodu upałów dla 13 miast, w tym Rzymu, Florencji i Wenecji. Z każdym dniem temperatury, przekraczające obecnie 30 stopni, mają rosnąć – ostrzegają meteorolodzy.

Stan alarmowy drugiego stopnia w 3-stopniowej skali, który ma obowiązywać od wtorku, ogłoszono między innymi dla Rzymu, Bolonii, Florencji, Genui, Mediolanu, Perugii, Wenecji, Werony i Triestu. W środę ma on zostać rozszerzony między innymi o miasto Brescia na północy. Tam i w innych ośrodkach ma osiągnąć trzeci, „czerwony”, stopień.

Według synoptyków temperatura ma stopniowo rosnąć do soboty, która zapowiadana jest jako najgorętszy dzień początku lata. Temperatury sięgać będą 38 stopni w cieniu.

Resort zdrowia, który jak co roku uruchamia machinę prewencji i stawia wszystkie służby w stan gotowości, przypomina, że najwyższy stan alarmu oznacza, że występujące wtedy upały stanowią zagrożenie nie tylko dla dzieci, osób starszych i chorych, ale dla całej populacji. Dlatego kierowane są apele, aby w miarę możliwości nie wychodzić z domu do godziny 17.

W Rzymie, gdzie temperatury przekraczają 30 stopni, prawdziwym wyzwaniem dla służby zdrowia i sił porządkowych będą środowe Audiencje Generalne Papieża Franciszka na Placu św. Piotra. Co tydzień przybywa na nie nawet do 100 tysięcy osób.

Za pontyfikatu Benedykta XVI w czasie największych upałów środowe audiencje odbywały się, gdy tylko umożliwiała to liczba wiernych, w watykańskiej Auli Pawła VI. Jednak obecnie jest to niemożliwe z powodu masowego napływu pielgrzymów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl