Odtajnienie skargi ws. więzień CIA w Polsce ostudzi relacje z ETPC?

Europejski Trybunał Praw Człowieka odtajnił rozpoznawanie skargi Abd al-Rahima al-Nashiriego, który miał być więziony w domniemanym więzieniu CIA w Polsce.

To może wpłynąć na bezpieczeństwo naszych żołnierzy – powiedział poseł  Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych.

Według MSZ decyzja Trybunału jest zaskakująca i ogranicza możliwość współpracy polskiego rządu z Trybunałem.

W 2011 r. adwokaci al-Nashiriego – osadzonego w bazie Guantanamo, twierdzącego, że był więziony także w Polsce – zaskarżyli do Strasburga „przewlekłość i nieefektywność polskiego śledztwa”.

Świat od wielu lat patrzy na wojnę z terroryzmem. Polska jest również częścią tej wojny, w dalszym ciągu mamy poważne siły zaangażowane w Afganistanie oraz w innych miejscach na świecie. Już za chwilę część tych żołnierzy zostanie zaangażowana również w Mali. W takim momencie odkrywanie kart, iż przed laty braliśmy udział w jakiś tajnych operacjach przeciwko talibom w celu wyciągnięcia informacji, które mogły by uratować setki a nawet tysiące innych ludzi jest niekorzystne. Może to wpływać na bezpieczeństwo naszych żołnierzy – zaznaczył poseł Witold Waszczykowski.

W toku prowadzonego od sierpnia 2008 r. tajnego śledztwa w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce prokuratura bada m.in., czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003.

Jeśli informacja zostanie potwierdzona to zakładam, że w naszym kraju udostępniono jedynie pobyt agentów amerykańskich, którzy przewozili więźniów z Afganistanu. Prawdopodobnie przewożono ich do amerykańskiej bazy Guantanamo, gdzie zorganizowano więzienia. Trudno mi przypuszczać, że Polska udostępniła jakieś ośrodki w których prowadzono by systematyczne długotrwałe tortury wobec tych więźniów – powiedział poseł Witold Waszczykowski.

 

Wypowiedź posła Witolda Waszczykowskiego


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl