Odkryto planetę podobną do Ziemi – Proximę b

Proxima b to planeta podobna do Ziemi, która krąży wokół gwiazdy położonej najbliższej wobec Układu Słonecznego. O najnowszym odkryciu poinformował w czasopiśmie „Nature” zespół astronomów.

Skalista planeta krąży wokół Proximy Centauri. Jest nieco większa od Ziemi. Znajduje się w odległości 4 lat świetlnych od naszej planety. Niewykluczone, że na planecie może występować woda w stanie ciekłym.

Astronom Jerzy Rafalski zwraca uwagę, że Proximy b jeszcze nikt nie widział, jednak na podstawie wyliczeń można o niej powiedzieć bardzo dużo.

Wyliczono masę i okazało się, że jest ona podobna do masy Ziemi. Znamy bardzo dobrze czerwone karły i wiemy, jaka temperatura może tam panować. Okazuje się, że właściwie mogłaby tam istnieć woda w stanie płynnym. To jest dopiero ciekawostka. Jeżeli na tej planecie mogłyby być temperatury powyżej 0 st. C, gdyby tam była atmosfera, oczywiście w ogóle nic o niej nie wiemy, to (oczywiście, już nasza wyobraźnia płynie) kto wie, być może mamy całkiem blisko planetę podobną do Ziemi. To jest rzeczywiście bardzo ciekawe odkrycie, a co jeszcze ciekawsze, dokonane przy współudziale Polaka. Nasz naukowiec z Warszawy także pracował przy odkryciu tej planety – mówi Jerzy Rafalski.

Astronom z Toruńskiego Planetarium dodał, że teraz pozostaje obserwowanie Proximy Centauri, aby znaleźć inne planety. Jeśli jest jedna, która krąży wokół centralnej gwiazdy, to pewnie jest ich więcej – zaznaczył.

RIRM

drukuj