PAP/Marcin Obara

Odbudowa Pałacu Saskiego

Pałac Saski w Warszawie zostanie odbudowany. Prezydent RP Andrzej Duda przekazał projekt ustawy w tej sprawie marszałek Sejmu Elżbiecie Witek.

Budowa przedwojennego Pałacu Saskiego w Warszawie rozpoczęła się w 1661 roku. Przez lata był wielokrotnie modernizowany. Współcześnie pozostały z niego tylko: fragment kolumnady i Grób Nieznanego Żołnierza.

– Nieznany żołnierz, który czuwał na straży cudownie – można powiedzieć –  ocalonego fragmentu kolumnady Pałacu Saskiego, długo musiał czuwać i czekać na odrodzenie – powiedział Mateusz Morawiecki premier RP.

Po 77 latach prezydent Andrzej Duda zainicjował odbudowę Pałacu Saskiego. W tym celu złożył specjalny projekt ustawy na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek. [czytaj więcej]

– Idea odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla i kamienic od ulicy Królewskiej stała się częścią wielkiego programu Polskiego Ładu. To duży wysiłek finansowy, ale to także i ogromne dzieło o charakterze symbolicznym, dzieło, które ma niejako zwieńczyć cały dziesięcioletni proces odbudowywania stolicy – mówił Andrzej Duda.

https://twitter.com/AndrzejDuda/status/1412847483311509507

Marszałek Sejmu zadeklarowała, że prace nad odbudową Pałacu Saskiego rozpoczną się jak najszybciej.

– Zobowiązuję się, Panie prezydencie, wobec Pana i wszystkich Polaków, że Sejm niezwłocznie zajmie się procedowaniem tej ustawy i mam nadzieję, że jak najszybciej uda nam się ją uchwalić – dodała Elżbieta Witek.

To już zależy także od opozycji, a tu zdania są podzielone.

– Dobrze, że to się dzieje, ale wolałbym, żeby za te pieniądze wyremontowano szpitale – mówił Robert Kropiwnicki, poseł PO.

– W jaki sposób jakość życia warszawiaków czy Polski poprawi odbudowywanie starych zabytków? – wskazała Magdalena Biejat, poseł Lewicy.

– Na pewno nie będziemy tutaj w żaden sposób przeszkadzać, żeby ciekawe inicjatywy poszły do przodu – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Karczewski zapewnił, że Grób Nieznanego Żołnierza  nie zostanie naruszony.

– Głównym założeniem restytucji jest stworzenie otwartej, ogólnodostępnej, użytecznej, przyjaznej, atrakcyjnej i prestiżowej przestrzeni dla mieszkańców Warszawy, turystów z Polski i zagranicy – wyjaśnił Stanisław Karczewski.

Przed wojną Warszawa była uważana za Paryż Północy.

– Główne ulice Warszawy były pełne niezwykle bogatych, misternie ozdobionych pięknych kamienic, świadczących o potędze i potencjale miasta, zamożności oraz głębokim poczuciu zmysłu estetycznego jej architektów, projektantów i mieszkających tutaj ludzi – wskazał prezydent RP.

https://twitter.com/PremierRP/status/1412729293298356226

Po wojnie ze stolicy zostały zgliszcza. Był to akt zemsty za Powstanie Warszawskie 

– Był to zaplanowany akt dzikiego barbarzyństwa przeprowadzany przez Niemców – zwrócił uwagę Mateusz Morawiecki.

Po wojnie mieszkańcy Warszawy własnoręcznie odbudowali stolicę, ale nie odzyskała ona już swego dawnego blasku. W takich momentach wraca sprawa niemieckich reparacji wojennych. Jak poinformował wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin, sejmowa Komisja ds. reparacji finalizuje już swoje prace.

Wstępnie wiemy, że są to kwoty sięgające biliona złotych. To szacunki strat. Wiemy, że Niemcy w różny sposób rozliczając się z pokrzywdzonymi krajami po wojnie, płacąc różnego rodzaju odszkodowania, do Polski z tych sumarycznych odszkodowań (które Niemcy wypłacały) trafił mniej więcej 1 procent tych sum – powiedział Jarosław Sellin.

To wielka niesprawiedliwość historyczna, bo Polska była krajem, który najbardziej ucierpiał w czasie II wojny światowej. Według wstępnych założeń wschodnia pierzeja Pałacu Saskiego zostanie ukończona do 2028 roku. Koszt budowy wyniesie około jednego miliarda złotych.

TV Trwam News

drukuj