PAP/Marcin Obara

Odbudowa Pałacu Saskiego

Pałac Saski w Warszawie zostanie odbudowany. Prezydent RP Andrzej Duda przekazał projekt ustawy w tej sprawie marszałek Sejmu Elżbiecie Witek.

Budowa przedwojennego Pałacu Saskiego w Warszawie rozpoczęła się w 1661 roku. Przez lata był wielokrotnie modernizowany. Współcześnie pozostały z niego tylko: fragment kolumnady i Grób Nieznanego Żołnierza.

– Nieznany żołnierz, który czuwał na straży cudownie – można powiedzieć –  ocalonego fragmentu kolumnady Pałacu Saskiego, długo musiał czuwać i czekać na odrodzenie – powiedział Mateusz Morawiecki premier RP.

Po 77 latach prezydent Andrzej Duda zainicjował odbudowę Pałacu Saskiego. W tym celu złożył specjalny projekt ustawy na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek. [czytaj więcej]

– Idea odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla i kamienic od ulicy Królewskiej stała się częścią wielkiego programu Polskiego Ładu. To duży wysiłek finansowy, ale to także i ogromne dzieło o charakterze symbolicznym, dzieło, które ma niejako zwieńczyć cały dziesięcioletni proces odbudowywania stolicy – mówił Andrzej Duda.

https://twitter.com/AndrzejDuda/status/1412847483311509507

Marszałek Sejmu zadeklarowała, że prace nad odbudową Pałacu Saskiego rozpoczną się jak najszybciej.

– Zobowiązuję się, Panie prezydencie, wobec Pana i wszystkich Polaków, że Sejm niezwłocznie zajmie się procedowaniem tej ustawy i mam nadzieję, że jak najszybciej uda nam się ją uchwalić – dodała Elżbieta Witek.

To już zależy także od opozycji, a tu zdania są podzielone.

– Dobrze, że to się dzieje, ale wolałbym, żeby za te pieniądze wyremontowano szpitale – mówił Robert Kropiwnicki, poseł PO.

– W jaki sposób jakość życia warszawiaków czy Polski poprawi odbudowywanie starych zabytków? – wskazała Magdalena Biejat, poseł Lewicy.

– Na pewno nie będziemy tutaj w żaden sposób przeszkadzać, żeby ciekawe inicjatywy poszły do przodu – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Karczewski zapewnił, że Grób Nieznanego Żołnierza  nie zostanie naruszony.

– Głównym założeniem restytucji jest stworzenie otwartej, ogólnodostępnej, użytecznej, przyjaznej, atrakcyjnej i prestiżowej przestrzeni dla mieszkańców Warszawy, turystów z Polski i zagranicy – wyjaśnił Stanisław Karczewski.

Przed wojną Warszawa była uważana za Paryż Północy.

– Główne ulice Warszawy były pełne niezwykle bogatych, misternie ozdobionych pięknych kamienic, świadczących o potędze i potencjale miasta, zamożności oraz głębokim poczuciu zmysłu estetycznego jej architektów, projektantów i mieszkających tutaj ludzi – wskazał prezydent RP.

https://twitter.com/PremierRP/status/1412729293298356226

Po wojnie ze stolicy zostały zgliszcza. Był to akt zemsty za Powstanie Warszawskie 

– Był to zaplanowany akt dzikiego barbarzyństwa przeprowadzany przez Niemców – zwrócił uwagę Mateusz Morawiecki.

Po wojnie mieszkańcy Warszawy własnoręcznie odbudowali stolicę, ale nie odzyskała ona już swego dawnego blasku. W takich momentach wraca sprawa niemieckich reparacji wojennych. Jak poinformował wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin, sejmowa Komisja ds. reparacji finalizuje już swoje prace.

Wstępnie wiemy, że są to kwoty sięgające biliona złotych. To szacunki strat. Wiemy, że Niemcy w różny sposób rozliczając się z pokrzywdzonymi krajami po wojnie, płacąc różnego rodzaju odszkodowania, do Polski z tych sumarycznych odszkodowań (które Niemcy wypłacały) trafił mniej więcej 1 procent tych sum – powiedział Jarosław Sellin.

To wielka niesprawiedliwość historyczna, bo Polska była krajem, który najbardziej ucierpiał w czasie II wojny światowej. Według wstępnych założeń wschodnia pierzeja Pałacu Saskiego zostanie ukończona do 2028 roku. Koszt budowy wyniesie około jednego miliarda złotych.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl